Kiedy zasięgnąć pomocy psychoterapeuty?

terapia

Kiedy zasięgnąć pomocy psychoterapeuty?

Psychoterapię bardzo często mylimy ze zwykłym udzielaniem porad. Tak naprawdę między tymi zagadnieniami występuje bardzo duża różnica. Umowa, którą zawiera fachowiec z osobą, która się doń zgłasza po poradę, zawsze dotyczy pracy nad rozwiązaniem wyznaczonego problemu, poprzez  określone przez pomagającego rozwiązania.

W psychoterapii zaś umowa dotyczy zgłębienia  własnych trudności przez pacjenta. Terapeuta powinien być obojętny wobec prawdziwych problemów i wspierać go jedynie w zrozumieniu znaczenia tych problematycznych kwestii, nie może podejmować za niego decyzji.

Zły psychoterapeuta mógłby chcieć podjąć decyzję za swojego pacjenta, najlepszą dla siebie, a nie dla niego, co nie jest dobrym rozwiązaniem.  Jednak istnieją dosyć rzadkie przypadki, w których psychoterapeuta ma prawo zainterweniować w prawdziwe życie pacjenta. Dzieje się tak wtedy, gdy może to bezpośrednio zagrozić jego życiu, na przykład chce popełnić samobójstwo lub zrobić komuś krzywdę.

Nie każdy z nas musi chodzić do terapeuty, z większością swoich problemów i życiowych kryzysów możemy poradzić sobie sami. W większości przypadków pomagają nam bliscy, przyjaciele, rodzina. Jednak niektórzy z nas naprawdę potrzebują wizyty u psychoterapeuty.

Pomoże nam on w większych kryzysach, przede wszystkim pozwoli nam na zrozumienie naszego problemu. Nie możemy zapomnieć, że terapia jest rodzajem leczenia, więc jest ona dosyć inwazyjna – toteż używamy jej wtedy, gdy jest konieczna. Nikt nie może zostać poddany terapii przymusowo, pacjent musi tego chcieć.  Zazwyczaj gdy udajemy się do terapeuty, już na pierwszym spotkaniu stara się on zbadać naszą motywację, powód, dla którego tak naprawdę zdecydowaliśmy się na leczenie. Oczywiście, istnieją skrajne przypadki (ciężka depresja), w których terapia jest wręcz konieczna.

Często wydaje nam się, że jeśli jesteśmy dorośli, to powinniśmy sami radzić sobie z naszymi problemami, na tym przecież polega dorosłość. To zachowanie myślenie zupełnie normalne – każdy kłopot powinniśmy najpierw próbować rozwiązać sami lub przy pomocy bliskich, a dopiero gdy to nie zda egzaminu zdecydować się na terapię. Podjęcia psychoterapii wymagają problemy, które sprawiają, że bardzo cierpimy, mają bardzo długi, wręcz przewlekły przebieg, często nawracają i przede wszystkim – nie ustępują pomimo wielu prób ich pokonania. To właśnie w takich sytuacjach powinniśmy zasięgnąć rady psychologa.

Bardzo ważny jest fakt, że pacjent i terapeuta nie znają się – sprawia to że lekarz może być obiektywny, neutralny wobec problemu, bezstronny i nie będzie kierował się emocjami, a rozumem i racjonalnym myśleniem.

Błędne jest przekonanie, że każdy z nas bez odpowiednich kwalifikacji jest w stanie przeprowadzić psychoterapię. Pozornie wydaje nam się, że polega to tylko na zwykłej rozmowie, jednak ten zawód wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Amatorsko przeprowadzona terapia może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego też zawsze przed udaniem się na terapię powinniśmy sprawdzić kompetencje osoby, do której mamy zamiar wybrać się na leczenie.

Pomogą nam w tym różne stowarzyszenia, w Polsce są to: Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii jest dla wielu ludzi bardzo trudne. Zawsze jest ono związane z dużym napięciem, które towarzyszy złym sytuacjom w naszym życiu, a z psychoterapeutą często trzeba rozmawiać o sprawach intymnych i bardzo osobistych. Postanowienie o terapii wymaga dużej odwagi z naszej strony, dlatego rodzina powinna wspierać nas w tym i zachęcać. Terapia u specjalisty często jest dodatkowym obciążeniem finansowym, a to czy nam ona pomoże  trudno nam przewidzieć. Zawsze warto jednak spróbować i dać sobie pomóc, ponieważ jeśli borykamy się z problemami od dawna i sami nie potrafimy sobie pomóc to pomoc specjalisty będzie nieoceniona.

Reply