Korzyści z przejścia na sygnał cyfrowy

Korzyści z przejścia na sygnał cyfrowy

Korzyści z przejścia na sygnał cyfrowy

Już niedługo w całej Polsce telewizja analogowa zostanie zastąpiona cyfrową. Wśród wielu wzbudza to wiele emocji i rodzi mnóstwo pytań.

Co daje nam ta zamiana? Czy zmiana sygnału łączy się z zakupem nowego telewizora?

Kilka słów o cyfryzacji

Telewizja analogowa od lat gościła w naszym domu i często raczyła nam wieloma niedogodnościami, jak śnieżenie, paski czy szumy. Aby wyeliminować te zjawisko wprowadza się telewizję cyfrową. Jej największą zaletą jest prawie nieograniczony zasięg. W odbiorze nie będą przeszkadzać góry czy wieżowce.

Telewizja cyfrowa oprócz lepszej jakości dźwięku i obrazu to także inne korzyści, którymi jak dotąd mogli się cieszyć jedynie posiadacze telewizji kablowej i platform cyfrowych. Odtąd będzie można:

  • nagrywać i programować ulubione programy telewizyjne,
  • korzystać z elektronicznego przewodnika po programach, gdzie można zobaczyć program telewizji na wszystkich kanałach,
  • zatrzymać trwający program telewizyjny,
  • uruchamiać różne ścieżki z napisami w obcych językach.

Na początku wszystkie te programy będą dostępne za darmo, dopiero później za dodatkowe usługi czy kanały tematyczne trzeba będzie dodatkowo płacić.

Masz kablówkę? Możesz być spokojny

Jeśli jesteś użytkownikiem platformy cyfrowej, nie musisz kupować nowego odbiornika. W odbiorze nie zauważysz żadnych zmian, ponieważ sygnał będzie nadawany z satelity. Problemów nie będą mieć również posiadacze telewizji kablowej. Ich operatorzy zobowiązani są do dostarczania programów programów naziemnej telewizji cyfrowej. Wyłączenie telewizji analogowej odbędzie się bez większych przeszkód. Nie będzie konieczności wymieniania telewizorów czy kupna jakichkolwiek dodatkowych urządzeń.

Masz stary odbiornik?

Może się okazać, że stare odbiorniki nie będą spełniały norm technicznych. Wówczas możesz albo kupić nowy odbiornik telewizyjny, albo dokupić zewnętrzny tuner naziemnej telewizji cyfrowej. Tuner przekształca sygnał analogowy w cyfrowy. Jego koszt waha się w granicach 100 lub 200 złotych. Prawie wszystkie dostępne na rynku tunery zapewniają wysoką rozdzielczość programów.

Antena również jest nie bez znaczenia

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej konieczna jest antena. Z powodzeniem wystarczy ta, która była stosowana do odbioru telewizji analogowej. Jeśli normalnie odbierasz telewizję mając antenę dachową lub balkonową, to nadal będzie można to robić.

Jeśli nie mamy anteny – konieczny będzie jej zakup. Dostępna jest w każdym sklepie ze sprzętem RTV. Przy zakupie warto skłonić się ku takiej, która jest anteną kierunkową, wieloelementową, zwłaszcza jeśli znajdujemy się daleko od odbiornika. Antenę należy skierować na nadajnik i uruchomić wyszukiwanie programów. Antena zewnętrzna zawsze zapewni lepszą jakość obrazu niż wewnętrzna. Tę drugą można wybrać wtedy, gdy znajdujemy się blisko nadajnika.

Poniżej jeden z filmów z cyklu „Babcia Lodzia na tropie naziemnej telewizji cyfrowej”:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=AOaMKoraWJs[/tube]

Reply