Kto może otrzymać kartę kredytową i na jakich warunkach?

Karta kredytowa to obecnie oznaka prestiżu, ale z drugiej strony także duże zobowiązanie finansowe. Nie każdego stać na to, żeby ją posiadać.

Rodzi się więc bardzo istotne pytanie – na jakiej zasadzie przyznawane są karty kredytowe i na czym polega ich działanie?

Czym jest karta kredytowa?

Karty kredytowe to karty płatnicze, które pozwalają dokonywać bezgotówkowych transakcji kupna w sklepach obsługujących karty.

Bank, który taką kartę wydaje, udziela jakiejś kwoty kredytu, czyli kwoty, na jaką można się w nim zadłużyć np. podczas robienia zakupów. Posiadacz karty nie ma danej kwoty do dyspozycji na swoim rachunku – jest to raczej rodzaj debetu, który po upływie konkretnego czasu będziemy musieli spłacić.

Banki udzielają możliwości kredytowania zakupów na jakiś okres – na przykład miesiąc. W ciągu miesiąca trzeba więc uregulować należności za zakupy dokonane kartą na podstawie wyciągu z banku, na którym przedstawiona jest lista dokonanych transakcji. Jeśli się spłaci w terminie całość zobowiązania, można liczyć na to, że do kwoty zadłużenia nie będą doliczone odsetki. Gdy jednak spłaci się tylko część zobowiązania w terminie, wówczas bank dolicza odsetki, jednak nie do niespłaconej kwoty, ale do całości kwoty kredytowanej.

Kto może liczyć na kartę?

Tak naprawdę karta kredytowa to nie świadectwo zamożności i luksusu, ale raczej konieczna usługa, umożliwiająca normalne życie i swobodnie korzystanie z pieniędzy, których chwilowo nie posiadamy. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, których przychody są spore, ale nieregularne, lub które z jakiegoś powodu nie chcą „ruszać” pieniędzy zgromadzonych na kontach czy na lokatach, bo wolą korzystać z kart kredytowych. Różne są ludzkie sytuacje materialne i w związku z tym bardzo często ludzie decydują się na założenie kart kredytowych.

Aby móc ubiegać się o kartę, nie trzeba mieć rachunku w banku, który będzie nam udzielał kredytu. Bank sprawdza zdolność kredytową danej osoby, potem dochodzi do podpisania umowy i wysłania karty pocztą do klienta. Dlatego też osoba ubiegająca się o przyznanie karty kredytowej musi mieć zdolność kredytową, czyli posiadać stałe, regularne dochody.

Błędne jest przekonanie pokutujące wśród wielu z nas, że wpis w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, oznacza przeszkodę w uzyskaniu kredytu. Wręcz przeciwnie – może być dużym ułatwieniem w negocjacjach z bankiem, jeżeli udało nam się zbudować pozytywną historię kredytową, a także ochronić przed nadmiernym zadłużeniem, jeżeli w przeszłości zdarzyło się nam zaciągnąć już kilka kredytów, z których spłatą mieliśmy problemy. Zapobiega to np. wpadaniu w spiralę zadłużenia.

Na co uważać?

Posiadanie karty kredytowej to ogromne zobowiązanie. Dlatego na wszelki wypadek lepiej nie ustalać sobie limitu kredytowania, czyli kwoty, za jaką można robić zakupy kartą, na całość swojej zdolności kredytowej. To takie zabezpieczenie nie tylko przed ewentualną kradzieżą – w wyniku której możemy zostać całkiem bez grosza – ale i przed naszym zwykłym roztargnieniem czy pazernością. Gdy nie będziemy mogli dokonać danego zakupu, nie będzie nas on kusił. Trzeba dokładnie czytać wszelkie umowy zawierane z bankiem, wypytywać o wszelkie niejasności. Szczególnie uważać należy na terminy spłat, które uzgadnia się z bankiem.

Zdarzały się przypadki, kiedy osoba wykorzystała cały limit na karcie kredytowej, przeznaczony na dany miesiąc, i przed jego spłaceniem żądała przyznania kolejnego limitu. Jakież było jej zdziwienie, kiedy okazało się, że może go otrzymać dopiero po spłacie poprzedniego zadłużenia. Pamiętajmy, że bank nie daje nam prezentów, a jedynie ułatwia nam życie, w dodatku z reguły z korzyścią także dla swoich interesów. W związku z tym uważnie czytajmy umowy i dokładnie doinformujmy się, w co tak naprawdę chcemy się zaangażować.

Reply