Mitologia – dlaczego Achilles walczył z Hektorem?

mitologia

Mitologia – dlaczego Achilles walczył z Hektorem?

 

Na pewno każdy z nas oglądał Troję bądź czytał mitologię grecką, gdzie można znaleźć opisy największych walk, zwycięstwa i historię starożytnej Grecji. Bez wątpienia na pierwszy plan wysuwa się zacięty bój Hektora z Achillesem. Kim byli, dlaczego walczyli, który wygrał?

Zapraszam do czytania.

Achilles i Hektor – kim byli?

Kilka słów o bohaterach mitycznej walki. Achilles był synem króla tesalskiego i boginki morskiej. Odznaczał się niezwykle delikatną urodą, która kontrastowała z jego silnym i umięśnionym ciałem. Posiadał niezwykły dar, nie mógł być zraniony, a śmierć groziła mu jedynie w wyniku zranienia go w piętę (stąd powiedzenie pięta Achillesowa). Był mężczyzną niezwykle walecznym i wzbudzał postrach wśród swoich żołnierzy jak i wśród wrogów.

Hektor był potomkiem króla Priama i Hekabe. Był również silny i świetnie walczył. Miał opinię najbardziej walecznego i odważnego spośród wojowników Teb. Ciało miał pięknie wyrzeźbione i wyćwiczone, a rysy typowo męskie. W odróżnieniu od Achillesa, zawsze kierował się rozsądkiem, a nie emocjami.

Pojedynek Hektora z Achillesem

O zaciętości toczonego boju możemy przeczytać w XXII księdze Iliady Homera. Hektor stał po stronie Troi, Achilles po stronie Greków, a walczyli u stóp Troi. Cała sytuacja, która doprowadziła do starcia się tych dwóch, spowodowana była chęcią zemsty Achillesa na Hektorze, który zabił w pojedynku fałszywego Achillesa, przyjaciela prawdziwego. Gdy ten się o tym dowiedział, popadł w gniew i rzucił wyzwanie Hektorowi. Od samego początku wiadomo było, że wysiłki Trojańczyka były skazane na niepowodzenie.

Obaj bohaterowie walczyli zacięcie, a Hektor, widząc siłę i szybkość Achillesa, nawet rozpoczął odwrót. Tym sposobem okrążyli Troję trzy razy, zanim znów stanęli do walki. I stało się – zginął Hektor, przed śmiercią miał jedną prośbę, aby jego ciało zostało wydane Trojańczykom. Grek jednak nie dał się uprosić. Mimo zwycięstwa pozostał zimnym i bezdusznym zabójcą, kierowanym jedynie instynktem zemsty. Zapomniał całkowicie o prawach poszanowania zmarłego i przywiązawszy ciało zabitego do rydwanu , porzucił je przed namiotem wroga.

Obaj bohaterowie to dwa różne charaktery, osobowości. Każdego będziemy cenić za różne cechy dobre i krytykować za złe. Niewątpliwe jest jednak, że obaj byli bardzo mężni i honorowi.

Zachęcam wszystkich do poznania szczegółowych losów bohaterów Iliady. Lektura niestety jest długa, ale bardzo zajmująca. Polecam!

Pojedynek Hektora z Achillesem z filmu „Troja” przedstawia poniższe video. Zapraszamy do obejrzenia!

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=hf4IoxEUmHM[/tube]

Reply