Mleko jako kosmetyk
Piękna, jedwabista skóra, jędrne, gładkie ciało to marzenia niejednej przedstawicielki płci pięknej.
Niejednokrotnie żałujemy, że nie stać nas na drogie kosmetyki lub specjalne zabiegi w gabinetach. A przecież w zasięgu ręki i każdej kieszeni jest mleko!
Właściwości kosmetyczne mleka
Jest to bez dwóch zdań prawdziwy eliksir piękności. Zawiera oprócz białka, laktozy i tłuszczów duże ilości soli mineralnych, między innymi wapnia, fosforu i magnezu, oraz witaminy A, E, B6 i B12. Regularne picie mleka (około dwóch – trzech szklanek dziennie) lub spożywanie w odpowiedniej ilości jego przetworów wzmacnia zęby i kości, a więc jest warunkiem zachowania ładnego uśmiechu i wyprostowanej postawy, oraz nawilża i odżywia skórę, pomagając w walce z czasem.
Ale ten niezwykle wartościowy odżywczo produkt ma również – stosowany zewnętrznie – wspaniale właściwości pielęgnacyjne. I tak warto pamiętać, że wygładza ciało, nawilża i chroni cerę, pielęgnuje dłonie i odżywia włosy – ma więc naprawdę cudowne działanie.
Mleko na aksamitną skórę
Kąpiel nawilżająca
Do wanny z ciepłą wodą dolewamy litr tłustego mleka lub maślanki. Dwudziestominutowa kąpiel wystarczy, by substancje zawarte w mleku wniknęły w skórę i odżywiły ją. Dodatkowo drobinki tłuszczu utworzą na niej w tym czasie regenerujący i ochronny film. Po kąpieli spłukujemy ciało letnią wodą i nacieramy mlecznym balsamem. Przygotowuje się go zawsze na świeżo ze szklanki słodkiego mleka i kilku łyżek gliceryny.
Kąpiel oczyszczająca skórę
Z kolei kąpiel z mleka i otrąb pszennych znakomicie oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie. Dlatego jest szczególnie polecana osobom ze skłonnościami do trądziku. Do wanny wlewamy mleko, a potem przecedzony wywar z podgotowanych otrąb (25 dag na 2 litry wody). W czasie kąpieli można, zaczynając od stóp, nacierać ciało szorstką rękawicą lub gąbką – ten zabieg poprawi efekt kąpieli. Potem dokładnie spłukujemy ciało wodą (na zakończenie, nawet chłodną) i wmasowujemy nawilżający balsam.
Peeling do ciała
W prosty sposób można również przygotować znakomity peeling do ciała – wystarczy, że zmieszasz niepełną szklankę gęstej, słodkiej śmietanki z kilkoma łyżkami cukru! Uzyskaną masę nakładamy na rękawicę kąpielową lub duży wacik i nacieramy ciało okrężnymi ruchami dosłownie od stóp do głów. Potem trzeba łagodnym mydłem zmyć peeling pod prysznicem i zastosować dobry balsam.
Mleko jako maseczka
Maseczka z mlekiem odżywiająca skórę
Podobno żadna inna maseczka tak nie odżywia i nie wzmacnia skóry, jak ta z twarożku i miodu. Jest też uważana za świetny środek opóźniający powstawanie zmarszczek. Z upodobaniem stosują ją gwiazdy Hollywoodu – być może także dlatego, że jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Żeby powstała, wystarczy dokładnie wymieszać ze sobą obydwa produkty (po łyżce każdego) i ubić – powinny mieć gładką konsystencję. Maseczkę nakładamy na dwadzieścia minut na twarz i szyję, a potem zmywamy niegazowaną wodą mineralną lub letnią przegotowaną.
Maseczka z mlekiem dla cery suchej
Dla cery wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień najodpowiedniejszy będzie budyń ugotowany z pół szklanki mleka i łyżki mąki ziemniaczanej. Gdy nieco przestygnie, rozprowadzamy go po skórze twarzy i dekoltu. Po kwadransie delikatnie ścieramy maseczkę wacikami zanurzonymi w ciepłym mleku. Na koniec spłukujemy wodą mineralną i stosujemy nawilżający krem.
Maseczka przeciwtrądzikowa z mlekiem
Jeśli ktoś ma kłopoty z trądzikiem, pomoże mu maseczka z ugotowanych płatków owsianych i mleka, bo doskonale oczyszcza i wygładza naskórek. Dwie łyżki płatków podgotowanych w wodzie (około pół szklanki) zalewamy bardzo ciepłym mlekiem w takiej ilości, by powstała dość gęsta papka. Nakładamy ją na pół godziny na twarz i przykrywamy gazą.
Za pomocą kompresu z serwatki można się pozbyć piegów i ciemnych przebarwień lub rozjaśnić zszarzałą cerę. Gazę złożoną kilka razy, nasączoną serwatką układamy na twarzy. Po piętnastu minutach zdejmujemy okład i natrzepujemy twarz wacikiem zwilżonym zimną wodą mineralną z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Z kolei kompresy z ciepłego mleka przyniosą ulgę zmęczonym oczom i poprawią wygląd skóry wokół nich. Jeśli chcemy rozjaśnić sińce, tamponiki powinny być zwilżone serwatką.
Mleko na szorstkie dłonie
Mieszanka mleka i gliceryny w równych częściach wygładzi i zregeneruje spierzchniętą, szorstką skórę. Moczymy dłonie w emulsji przez kwadrans, potem opłukujemy je letnią wodą, osuszamy ręcznikiem i wmasowujemy odżywczy krem do rąk. Zabieg należy powtarzać codziennie, aż do chwili, gdy skóra stanie się gładka i delikatna. Potem – żeby utrzymać jej dobry wygląd – powtarzamy kąpiel raz na tydzień.
Przesuszoną, zniszczoną i z przebarwieniami skórę dłoni można zregenerować maseczką sporządzoną z gęstej śmietanki (dwie łyżki), otrąb (jedna łyżka) i soli kuchennej (jedna łyżka). Składniki mieszamy i odstawiamy na kilka minut. Papkę nakładamy grubą warstwą na dłonie (najlepiej nałożyć ją podczas kąpieli w wannie – wtedy jest to najmniej uciążliwe). Po piętnastu minutach spłukujemy dłonie ciepłą wodą i wmasowujemy krem. Powtarzamy zabieg przez kilka dni pod rząd.