Nawiedzone miejsca w Polsce

Nawiedzone miejsca w Polsce

Nawiedzone miejsca w Polsce

 

Duchy okrutników, dziewic, ofiar miłości i zazdrości według niektórych wciąż żyją wśród starych murów… Zobacz, kto i gdzie straszy w Polsce…

Pieskowa skała

W ruinach straszy zjawa żony jednego z właścicieli, którą zazdrosny mąż zamknął w baszcie nazwanej później Dorotką. Można też spotkać zjawę Krzysztofa Szafrańca, który został ścięty za sprzeciwianie się królowi Stefanowi Batoremu.

Łańcut

Nawiedzają aż trzy zjawy. Po mieście na czarnym koniu rozbija się Diabeł Łańcucki, czyli Stanisław Stadnicki. W ogromnym zamku straszą duchy dam: Izabeli Lubomirskiej – można ją poznać po błękitnej sukni oraz Julii Potockiej piszącej przy biurku listy do ukochanego Eustachego Sanguszki.

Ogrodzieniec

Nawiedzone miejsca w PolscePo ruinach zamku włóczy się ogromny czarny pies. Tak za swoje grzechy pokutuje okrutny kasztelan Stanisław Warszycki.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=09zPqtzDGBY[/tube]

 

Odrzykoń

Ruiny zamku odwiedza widmo karlicy Katarzyny, XVI-wiecznej szlachcianki. Pół życia spędziła w Hiszpanii i tam zmarła, wróciła po śmierci do Odrzykonia jako Mała Pani.

Jeżów

Po dworze spacerują dwie zjawy: zamurowana dziewica oraz żona jednego z właścicieli, który zamordował ją, gdy zakochał się we Włoszce przybyłej do Polski z królową Boną. Natomiast w parku straszy niemiecki żołnierz pochowany podczas II wojny światowej.

Bytów

Podczas księżycowych nocy po krużganku i dziedzińcu XV-wiecznego zamku włóczy się krzyżacki rycerz.

Grodno

Nawiedzone miejsca w PolsceO północy na wieży zamku Grodno na Dolnym Śląsku pojawia się Biała Dama. Chodzi po murach, by w końcu rzucić się w przepaść.

Olsztyn (koło Częstochowy)

W ruinach zamku pobrzękuje łańcuchami duch niegdysiejszego wojewody poznańskiego Macieja Borkowica. Za bunt przeciwko królowi Kazimierzowi III Wielkiemu został on skazany na śmierć głodową i skonał uwięziony w olsztyńskim lochu.

Janowiec

Czarną Damę – Helenę Lubomirską – można spotkać spacerującą w ruinach zamku. Nieszczęsna dziewczyna rzuciła się z okna, nie chcąc wyrzec się miłości do jednego z poddanych swego ojca.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=rCKlKBTBogo[/tube]

 

zamek ciechanówCiechanów

Na zamku straszy duch żony kasztelana niesłusznie posądzonej przez zazdrosnego męża o zdradę i ściętej.

2 komentarze

  1. Maria

Reply