Niepokojące sygnały od organizmu

Niepokojące sygnały od organizmu

Niepokojące sygnały od organizmu

W jamie ustnej przed szkodliwymi substancjami chroni organizm flora bakteryjna, która zatrzymuje wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie, wirusy i grzyby.

W przypadku, gdy zostaje naruszona jej bariera, dochodzi do powstawania zmian, które z upływem czasu dość mocno potrafią odbić się na kondycji całego organizmu.

Do najczęstszych schorzeń pojawiających się na błonie śluzowej zaliczamy:

  • Zakażenia grzybicze (kandydoza)  – zazwyczaj jest powikłaniem po przebytej terapii antybiotykowej. Cechą charakterystyczną jest pojawianie się białych nalotów na błonie śluzowej, jak również dolegliwości bólowe podczas połykania. Leczenie kandydozy opiera się na przyjmowaniu środków przeciwgrzybiczych. W tym okresie zabronione jest spożywanie jakichkolwiek posiłków zawierających w swym składzie cukier.
  • Afty – zmiany swoim wyglądem przypominają małe grudki koloru żółtoszarego lub czerwonego, a wokół nich znajduje się stan zapalny. Afty zlokalizowane są w okolicach warg, policzków oraz języka. Często towarzyszy przy awitaminozie, nieodpowiednim żywieniu, spadku odporności, przed miesiączką lub po przebytej kuracji antybiotykowej. Po około dwóch dniach dochodzi do powstawania bardzo bolesnych owrzodzeń. Leczenie obejmuje terapię antybiotykową oraz smarowanie fioletem goryczki.
  • Zajady – tworzą się w okolicach kącików ust, z upływem czasu pękają i krwawią, przez co dla chorego jest to dolegliwość bolesna. Do powstawania zajadów dochodzi na wskutek braku witamin z grupy B oraz zakażenia grzybicze. Często występuje w takich chorobach jak anemia, cukrzyca, czy zakażenia HIV. Aby pozbyć się zajadów należy dbać o prawidłową suplementację witamin zwłaszcza z grupy B, a także stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych oraz maści sterydowych. Jeśli tylko pojawią się zajady należy jeść dużo produktów obfitujących w witaminę B, szczególnie B2, których największe ilości znajdziemy w rybach, nabiale, mięsie, drożdżach, jak również wyrobach pełnoziarnistych.
  • Zapalenie jamy ustnej – powstaje na skutek nadmiernego przesuszenia śluzówki, a także z powodu nieodpowiedniej podaży witamin z grupy Ci B oraz żelaza czy uszkodzeń mechanicznych. Dolegliwość powoduje powstawanie świądu, obrzęku i suchości w gardle oraz bólu. Ulgę choremu przyniosą środki przeciwzapalne oraz częste nawilżanie śluzówki. Dodatkowo pomieszczenie, w których przebywa chory należy często przewietrzać. Należy pamiętać, że do nadmiernego wysuszenia śluzówki dochodzi poprzez częste picie kawy, herbaty, spożywania alkoholu, przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych czy palenia papierosów.
  • Zapalenie dziąseł – charakterystycznymi objawami świadczącymi o powstawaniu  stanu zapalnego jest zaczerwienie, obrzęk, ból podczas jedzenia czy mycia zębów. Wszystko dzieje się za sprawą bakterii, które rozmnażają się na szyjkach zębów z powodu niewłaściwej ich higieny. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zapalenia dziąseł są kamień nazębny, nieszczelne plomby, niedopasowanie protezy, a także wady zgryzu. W leczeniu istotną rolę odgrywają środki przeciwzapalne, które stosuje się w miejscu pojawienia stanu zapalnego, a także leki przeciwbólowe. Dobroczynny wpływ na leczenie zapalenia dziąseł mają napary ziołowe, między innymi z czarnego bzu czy nagietka.

Reply