Odżywianie w ciąży

Przyszła mama powinna jeść za dwoje, przyszła mama nie może ćwiczyć, a najlepiej, jakby przyszła mama zrezygnowała jeszcze z pracy i leżała w domu, w końcu jest w ciąży i tak powinno być. Ileż razy kobiety w błogosławionym stanie spotykają się z takim zdaniem, co najgorsza wśród bliskich osób, które wywierają na nich wręcz presję.

Mity żywieniowe

Wszystkie te stwierdzenia są powiązane z mitami, z prawdą nie mają nic wspólnego. Jest wiele kampanii prowadzonych w tym temacie, wielu lekarzy ginekologów stara się tłumaczyć, ale skutki są raczej nikłe. Niestety, wśród lekarzy panuje równie często przyzwolenie na pewne zachowania, co sytuacji także nie poprawia. Nie da się ukryć, jeszcze przez nazbyt dużą liczbę osób błogosławiony stan kobiety uważany jest wręcz jak stan chorobowy, co wyklucza ją ze społeczeństwa na okres bagatela, niemalże dziewięciu miesięcy. Jest to niezmiernie szkodliwe, dla samej kobiety, a w rezultacie także dla jej najbliższego otoczenia, na którym odbija się frustracja.

Kobieta w ciąży nie jest w stanie choroby. I trzeba to w końcu zrozumieć. Jeśli się dobrze czuje, a ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona, (o czym decyduje lekarz, a nie babcie, mamy, ciocie i sąsiadki) nie musi w znaczny sposób zmieniać swojego dotychczasowego życia. Kobieta w ciąży przede wszystkim powinna zadbać o to, aby zdrowo się odżywiać. I nie ma tutaj mowy o jedzeniu za dwie osoby. Powinno się dostarczać raptem dwieście, trzysta kalorii więcej, a nie spożywać drugie tyle. Ważne jest pamiętanie o tym, aby jeść zdrowo, spożywać warzywa, owoce, nabiał, ale także i zdrowe tłuszcze. Zdrowe odżywania w tym właśnie okresie jest niezmiernie ważne.

Praca, ciąża i odżywianie

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, kobieta nie musi rezygnować z pracy. W końcu nie jest chora, jest w ciąży. A kontakt z ludźmi jest wręcz wskazany, gdyż będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie. Kolejna sprawa to sport. Oczywiście, jeśli przed ciążą go uprawiałyśmy, nagle nie musimy z niego rezygnować. Ważne jednak jest, aby pamiętać w tej kwestii o umiarze. Nie możemy się już forsować, podnoszenie ciężarów także odpada. Ale jogging, pilaste, fitness, pływanie, marszo-biegi, oraz wiele innych możliwości pozostaje do dyspozycji pań w ciąży. I warto dalej ćwiczyć, a jeśli ćwiczenia stają się zbyt ciężkie do wykonywania, warto chodzić każdego dnia na spacer.

Ruch i świeże powietrze są jak najbardziej wskazane. Spotkania z znajomymi, wyjścia do kina, spacery, sport, zdrowe odżywianie, praca. To wszystko w naszym życiu jest bardzo ważne. Nie ma, zatem żadnych powodów, aby rezygnować z tego wszystkiego, dlatego, że jest się w ciąży. W pewnych rzeczach bez wątpienia trzeba przystopować, sport ekstremalny nie jest dobrym pomysłem, praca po dwanaście godzin odpada, z używek trzeba zrezygnować w pierwszej kolejności. Jednak, w ciąży warto żyć normalnie. Wszystko to przecież ma wpływ na nasze samopoczucie, na to, czy jesteśmy szczęśliwi, czy też nie. Ciąża i dziecko nie mogą nam odebrać radości życia, mają spowodować, że szczęścia będzie jeszcze więcej.

Reply