Pielęgnacja niemowlęcia
Wiele młodych mam ma nieodparte wrażenie, że cały dzień upływa im na ciągłym zmienianiu pieluszek i wycieraniu dziecięcej buzi. Fakt. Przy dziecku ciągle trzeba coś robić, ale dzięki dobremu planowi na pewno nad wszystkim zapanujesz. Sprawdź, które zabiegi muszą znaleźć się w codziennym rozkładzie dnia, a które przeprowadzać rzadziej.
Kilka razy w ciągu dnia
Przewijanie maluszka
Niemowlę siusia bardzo często, więc jego skóra narażona jest na podrażnienia. Aby zapobiec problemom, należy przewijać maluszka co 2-3 godziny. Gdy w pieluszce jest kupka, trzeba zrobić to od razu. Spod leżącego na przewijaku maluszka wysuń pieluszkę i zwiń ją, by zawartość została w środku. Podtrzymaj pupę dziecka (nie unoś go za nogi!) i oczyść ją i chusteczkami nawilżanymi lub wodą. Ponownie unieś pupę malca i załóż czystą pieluszkę.
Pielęgnacja pępka
Zanim kikut pępowiny odpadnie, należy go odkażać co najmniej 2 razy dziennie. Ale nie spirytusem, jak kiedyś zalecano, lecz zwykłym mydłem dla niemowląt lub szarym z zawartością bakteriobójczego łoju. Dodatkowo lekarze zalecają, by często wietrzyć kikut. Kąpiąc lub przewijając malca, umyj pępek i zostaw do wyschnięcia. Zakładając dziecku pieluszkę, wywijaj jej górną krawędź, by odsłonić pępek.
Udrażnianie noska
Jest konieczne, kiedy malec ma katar, a także w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche. Zwilżonym wacikiem przemyj z zewnątrz nozdrza malca. Do usunięcia wydzieliny użyj zwiniętej watki lub aspiratora: do jednej dziurki nosa dziecka przyłóż końcówkę urządzenia, weź ustnik do ust i lekko wciągnij powietrze.
Przecieranie dziąseł
Zanim pojawią się pierwsze ząbki, dbaj o dziąsła maluszka. Przemywaj je nawet klika razy dziennie, po każdym karmieniu, i obowiązkowo wieczorem przed snem. To skuteczny sposób na zapobieganie próchnicy. Nawiń gazik na palec, namocz go w letniej, przegotowanej wodzie i delikatnie przetrzyj dziąsła niemowlęcia.
Kąpiel i mycie głowy
Maluch poci się i ulewa, a resztki pokarmu często zostają na jego skórze i włosach. Dlatego codziennie trzeba go kąpać i myć mu główkę sprawdzonymi kosmetykami. Gdy w domu jest chłodno lub masz mało czasu, możesz umyć smyka „na sucho”. Włóż malca do wanienki, namydl swoją dłoń i umyj ciało oraz głowę dziecka. Spłucz pianę, wyjmij smyka z wody i dokładnie wytrzyj. Myjąc dziecko „na sucho”, połóż je na przewijaku i mokrą myjką oczyść jego ciałko: buzię, szyję, rączki, fałdki skóry i pupę.
Przemywanie oczek
Przynajmniej raz dziennie delikatnie usuń z oczu niemowlęcia ropę, która zbiera się w kącikach. Unikniesz w ten sposób zakażenia np. zapalenia spojówek. Zwilż wacik wodą lub solą fizjologiczną. Jednym ruchem przemyj oko dziecka w kierunku od skroni do nasady noska.
Czesanie włosów
Warto to robić choć raz dziennie, bo w ten sposób wzmacniasz cebulki włosów. Miękką szczotką przeczesuj czuprynę maluszka rano lub wieczorem.
Zmienianie ubranek
Każdego ranka zakładaj dziecku czyste ciuszki, nawet jeśli nie zabrudził ich poprzedniego dnia. Po kąpieli ubierz malca w świeżą koszulkę i śpioszki. Po zmianie pieluszki załóż smykowi body, pajacyka i luźne skarpetki. Ciuszki pierz w atestowanych środkach dla dzieci, ale nie musisz ich koniecznie prasować.
Wkładanie czapeczki
Kiedy w mieszkaniu jest chłodno, wieczorem po kąpieli załóż noworodkowi cienką, bawełnianą czapeczkę. Obróć dziecko na bok i naciągnij czapkę z jednej strony główki, potem z drugiej. Troczki wiąż z boku, by nie uwierały malca.
Według potrzeb i uznania
Natłuszczanie skóry
Gdy skóra dziecka jest zdrowa, nie trzeba jej smarować, gdy jednak jest sucha i się łuszczy, należy to robić nawet kilka razy dziennie, w pierwszych tygodniach życia najlepsza będzie oliwka, potem balsam dla niemowląt. Dodaj do wody łyżkę oliwki lub po wyjęciu malca z wanny rozprowadź kosmetyk na wilgotnej skórze. Potem osusz dziecko miękkim ręcznikiem. Balsam stosuj zaraz po wytarciu maluszka.
Smarowanie pupy
Jeśli skóra pod pieluszką jest zdrowa, nie musisz jej smarować żadnymi preparatami przeciw odparzeniom. Trzeba to robić jedynie wtedy, gdy na pupie malca pojawią się ranki albo zaczerwienienia. Maści łagodzą podrażnienia i tworzą barierę ochronną między skórą a pieluchą. Podczas przewijania, po oczyszczeniu ciała, osusz je i dopiero wtedy nałóż cienką warstwę kosmetyku. Jeśli pupa dziecka jest czerwona, do mycia używaj wody z mydłem lub przecieraj zmiany jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.
Czyszczenie uszu
Myj je zawsze, gdy zauważysz, że zebrała się woskowina. Małżowinę uszną z zewnątrz przecieraj wacikiem lub patyczkiem (nie wkładaj go głębiej do ucha, by nie uszkodzić błony bębenkowej dziecka).
Obcinanie paznokci
Sprawdzaj pazurki malca każdego dnia i obcinaj, gdy są za długie. Zdezynfekuj nożyczki. U rąk obcinaj paznokcie na półokrągło, u nóg – na prosto.
Kremowanie buzi
Dobrze to robić zwłaszcza jesienią i zimą, aby ochronić twarz malca przed działaniem mrozu oraz wiatru. Po kąpieli i przed spacerem rozsmaruj krem na suchej skórze buzi.