Pierwsza Komunia Święta – kilka uwag

Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego dziecka, ale także rodziców. Warto zadbać, aby było to przede wszystkim szczególne przeżycie duchowe.

Pierwsza Komunia Święta to nie lada wyzwanie nie tylko dla dzieci, które muszą się odpowiednio przygotować do Sakramentu, ale również dla ich rodziców. To właśnie oni muszą zadbać, aby ich  pociecha zrozumiała, co w tym dniu jest najważniejsze. Jest to trudne  zadanie nie tylko ze względu na niedojrzałość niespełna dziewięcioletniego dziecka, ale także z uwagi na czyhające wokoło pokusy materialne.

Zamerykanizowanie Komunii sprawia, że coraz częściej pod kościołem widujemy limuzyny, z których wysiadają małe, przestraszone dzieci, wyglądające jak modele na wybiegu. Kosztowne stroje, drogie restauracje wynajmowane na przyjęcie, lista gości jak na wesele, zestaw prezentów, które nijak się mają do Święta Pierwszej Komunii…

Komunijne dylematy…

Co jest przyczyną takiego braku rozsądku rodziców? Czy nie zdają sobie oni sprawy, jakie konsekwencje może ze sobą nieść takie postępowanie? Jakie wartości przekazują swoim dzieciom? Jeżeli w ten sposób wyrażają rodzicielską miłość, narażają swoje pociechy na zbytnie przywiązanie do  wartości materialnych.

Czy komunijne prezenty naprawdę są najważniejsze?

Człowiek jest z natury  próżną istotą, lubi mieć w posiadaniu jak najwięcej. Dlatego już od najmłodszych lat powinno się uczyć dzieci, aby traktowały sprawy materialne na drugim miejscu. Dzień Pierwszej Komunii powinien być dniem, w którym najważniejszą rolę odgrywa przeżycie duchowe, a nie oczekiwanie na wystawne przyjęcie i zestaw prezentów. Samo przygotowanie na lekcjach religii w szkole nie jest wystarczające. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby ich dzieci były odpowiednio ukształtowane mentalnie do przyjęcia Sakramentu. Piękne stroje czy prezenty powinny stanowić dodatek. Coraz częściej zdarza się, że dziewięciolatek dostaje w dniu Komunii prezenty jak dorosły człowiek. Medalik czy ciekawa książka to już przeżytek. Liczy się drogi, oryginalny prezent, którym są najczęściej laptop, konsola czy inne nowinki techniczne. Przepych, zadowolenie dziecka i rodziców stają się ważniejsze i odbierają racjonalne myślenie.

Gdzie zorganizować przyjęcie komunijne?

Cały ten blichtr stworzony wokół przyjęcia komunijnego nie jest jednak jedynym problemem. Inne konsekwencje wiążą się z reakcją rówieśników, których rodziców nie stać na tak okazałą imprezę i otoczkę. Dzieci z biedniejszych domów słysząc i obserwując, jakie kolega czy koleżanka będzie mieć atrakcje podczas Komunii, czują się gorsze i mniej ważne. Nie potrafią zrozumieć, dlaczego oni nie mogą mieć tego samego. Zwyczaj organizowania przyjęcia w restauracji staje się coraz bardziej popularny. Dzieje się tak nie tyle ze względu na warunki materialne, ale z powodu wygody  rodziców, dla których przygotowanie imprezy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Gotowanie, pieczenie, podawanie posiłków – na to wszystko potrzeba czasu i cierpliwości. Jeśli więc lista gości nie ogranicza się tylko do najbliższej rodziny, wybierają oni lokal z gotowym cateringiem.

Jeśli przyjęcie komunijne jest przygotowywane z tak wielkim zaangażowaniem, strach pomyśleć, jak będzie wyglądał ślub tych dzieci w przyszłości. Może warto przejrzeć na oczy i zastanowić się, co jest ważniejsze dla naszych pociech – przyzwyczajenie do wystawnego życia, czy zdrowe podejście do otaczającego świata oraz mądre i rozsądne wychowanie.

Reply