Po co gruntować ściany przed malowaniem?

Po co gruntować ściany przed malowaniem?

Po co gruntować ściany przed malowaniem?

Zdarzało ci się, że farba na ścianach pękała już po upływie kilku tygodni od malowania? A może pojawiały się wybrzuszenia na świeżo pomalowanym suficie? To efekt niedostatecznego przygotowania podłoża.

Cała siła tkwi w gruntowaniu

Wiadomo nie od dziś, że trwale utrzymująca się farba na ścianach jest wynikiem nie tylko dobrej jakościowo farby, ale również mocnego podłoża. Odpowiednio przygotowane zapewni trwałość malowania, ale również oszczędności w ilości zużywanej farby oraz skrócenia okresu remontu. Dlatego przed wzięciem wałka z farbą do ręki należy właściwie przygotować powierzchnię ścian i sufitów, przegruntowując ją odpowiednim do tego środkiem.

Zadaniem gruntowania jest:

  • wyrównanie powierzchni podłoża,
  • zmniejszenie jego chłonności,
  • lepsza przyczepność farby,
  • tworzenie bariery wodoodpornej w miejscach, gdzie występuje zwiększona wilgotność powietrza.

Przed przystąpieniem do gruntowania ścian i sufitów w nowo wybudowanych domach, powinny wcześniej przejść okres sezonowania. Jest to etap, w którym następuje związanie podłoża, a więc uzyskanie najlepszych parametrów mechanicznych, a także jego wyschnięcie, które jest uzależnione od ilości oddawanej wilgoci. Ten okres trwa zazwyczaj od czterech do pięciu tygodni. Pamiętaj, czysta powierzchnia to nie tylko gwarancja właściwego zagruntowania powierzchni, ale także lepszej przyczepności farby w procesie malowania.

Farba gruntująca czy grunt transparentny

Na rynku dostępne są różne preparaty. Najważniejsze, aby grunt był przystosowany do zaleceń producenta pod konkretną farbę. Wówczas będzie komponował się z systemem farby i nawierzchni. Gruntowanie powinno objąć wszystkie podłoża malowane farbami dyspersyjnymi, a więc płyty g-k, tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, gładzie, szpachlówki, tapety i płyty drewnopochodne.

Najczęstsze problemy niewłaściwego przygotowania podłoża:

  • odchodzenie farby powierzchniowej,
  • nakładanie większej ilości warstw farby niż zalecana,
  • fatalne krycie farby nawierzchniowej, gorsza wydajność od podanej na opakowaniu przez producenta,
  • tworzenie się smug i zacieków na farbie nawierzchniowej

Cały sukces malowania tkwi w odpowiednio przeprowadzonym procesie przygotowania do malowania. Należy pamiętać, że gruntowane powierzchnie powinny być:

  • oczyszczone z kurzu, brudu i tłustych plam,
  • do zabezpieczania podłoża trzeba użyć tylko takich preparatów polecanych przez producenta,
  • nowo wybudowane mieszkania uprzednio powinny zostać poddane wysezonowaniu.

Do impregnacji podłoża najlepiej przyda się szeroki wałek, który po zakończonym gruntowaniu powinien być dokładnie wymyty. Pozostawienie preparatu utworzy na nim sztywną warstwę i tym samym spowoduje, że wałek nie będzie już użyteczny do ponownego zabezpieczania podłoża.

Reply