Podział grzybic

Grzybice, czyli choroby wywoływane przez różne rodzaje grzybów, zasadniczo dzielimy ze względu na miejsce występowania.

Można też klasyfikować grzybice po dokładnym badaniu lekarskim jako wywołane konkretnym gatunkiem grzyba – jest to ważne, by odpowiednio dobrać kurację leczniczą. Zasadniczo grzybice wywoływane są przez kandydozy, czyli gatunek grzyba Candidas.

Z kolei jeśli chodzi o miejsce występowania, to praktycznie nie ma takiego miejsca na ciele, w którym grzyby nie znalazłyby odpowiednich warunków do rozwoju. Jest to spowodowane stosunkowo wysoka, komfortową dla rozwoju grzyba temperatura ciała, jego względnie wysoką wilgotnością i łatwością przytwierdzania się grzyba ze względu na powierzchnię skóry, mającą zagłębienia, fałdki, włoski.

Poza tym skóra łatwo „przyciąga” do siebie wszelki brud, kurz, bakterie, a jej pH jest odpowiednie dla grzybów.

Grzybice najchętniej osadzają się w zagłębieniach między palcami, na podeszwach stóp, w pachwinach, w pochwie. To miejsca o najwyższej w całym ciele wilgotności i temperaturze, ponadto trudno dostępne, często pomijane przy codziennej higienie. I właśnie higiena osobista jest głównym czynnikiem, który warunkuje rozwój grzyba, oczywiście po tym, jak ciało miało kontakt z zakażonym materiałem, a o to nietrudno.

Bardzo często bowiem korzysta się z publicznych toalet, basenów, wyciera ręce lub nawet ciało cudzym ręcznikiem, czy wręcz nosi cudze buty albo ubrania. Dlatego tez zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu wysoka higiena osobista i ostrożność przy kontaktach z rzeczami mogącymi nosić na sobie potencjalne grzyby, jest podstawą i warunkuje dobre rokowania w leczeniu.

Reply