Przetłuszczające się włosy

włosy

Przetłuszczające się włosy

Wiele kobiet boryka się z problemem przetłuszczających się włosów. Oczywiście, tak naprawdę to nie włosy się przetłuszczają, chociaż tak się nam zdaje. Powodem tego jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy. Sprawia to, że włosy stają się przyklapnięte i wyglądają nieświeżo. Krążą różne mity na temat tego, co może być przyczyną nadmiernie przetłuszczających się włosów. Sprawdź jakie to mity.

 

Tłustych włosów nie należy myć za często, bo będą się jeszcze bardziej przetłuszczały?

Nieprawda. Przetłuszczające się włosy można myć nawet codziennie. Ważne jest tylko, aby używać szampon przeznaczony do częstego mycia włosów i nakładać go tylko raz w czasie każdego mycia. Dzięki temu uniknie się przesuszenia oraz podrażnienia skóry głowy, co powoduje, że gruczoły łojowe zwiększają produkcję sebum.

Na tłustych włosach zbiera się więcej brudu, dlatego trzeba je mocno szorować?

Nieprawda. Tarcie oraz szorowanie skóry głowy wzmaga gruczoły łojowe do aktywnej produkcji sebum przez co włosy przetłuszczają się bardziej. W czasie mycia należy masować skórę głowy, ale pod żadnym pozorem nie należy jej szorować.

Tylko gorąca woda może spłukać tłusty osad z włosów?

Nieprawda. Gorąca woda rozszerza ujścia gruczołów łojowych i podrażnia je, co przyczynia się do większej produkcji sebum. Dlatego włosy należy myć w ciepłej wodzie, nie w gorącej, a po myciu głowę trzeba spłukać chłodną wodą. Chłodna woda „wyciszy” i ściągnie gruczoły łojowe, co na jakiś czas nieco zwolni ich aktywność.

Tłuste włosy nie potrzebują odżywki?

Nieprawda. Co prawda włosy przetłuszczające są bardziej chronione przed stratą wilgoci od włosów suchych, jednak gdy są długie albo zniszczone, ich końcówki mogą być suche, postrzępione i matowe. Należy pamiętać, aby używać odżywek do włosów tłustych u nasady, a suchych na końcach lub takie, które nakłada się na same końcówki. W takim wypadku sprawdzają się również specjalne odżywki zawierające składniki regulujące pracę gruczołów łojowych.

Tłuste włosy są mocniejsze od pozostałych?

Nieprawda. Włosy tłuste są mniej łamliwe od włosów suchych, ale długotrwałe mocne przetłuszczanie się skóry głowy przyczynia się do zaburzeń w odżywianiu cebulek włosowych, a to źle wpływa na kondycję włosów, osłabiając je.

Przetłuszczające się włosyPrzy tłustych włosach łupież jest nieunikniony?

Nieprawda. Skłonności do łupieżu nie oznaczają, że na pewno się pojawi. Łupież jest chorobą, którą należy leczyć. Pojawienie się łupieżu zapowiada pieczenie albo swędzenie skóry głowy. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie rozpocząć atak z łupieżem, stosując przeciwłupieżowy szampon. Profilaktycznie należy myć takim szamponem głowę raz w tygodniu.

Tłustych włosów nie można suszyć suszarką?

Nieprawda. Włosów tłustych nie można suszyć gorącym powietrzem z suszarki ani kręcić włosów lokówką, gdyż pobudza to produkcję sebum, wysusza i osłabia włosy. Nie trzeba całkiem rezygnować z suszenia włosów suszarką, wystarczy, zaopatrzyć się w taką, która ma nawiew chłodnego powietrza. Co prawda suszenie trwa wtedy troszkę dłużej, ale na pewno jest zdrowsze dla włosów i skóry głowy.

Glinka dla włosów tłustych

Glinkowe maski do włosów pomagają usunąć ze skóry głowy wszelkie zanieczyszczenia, używane systematycznie regulują pracę zbyt aktywnych gruczołów łojowych. Glinka kaolinowa bardzo dobrze pochłania tłuszcz, koi również podrażnienia i ściąga ujścia gruczołów łojowych.

Reply