Czy można wygrać z migreną?

migrena

Czy można wygrać z migreną?

 

Migrena to nawracający silny ból głowy, któremu zazwyczaj towarzyszą również inne uciążliwe objawy. Może ona trwać nawet trzy dni i całkowicie uniemożliwić normalne działanie.

Powinno się poznać czynniki, które ją wywołują, i unikać ich. Kiedy napad migreny już się rozpocznie, można go złagodzić na wiele sposobów.

Przyczyny i objawy migreny

Migrenę wywołują różne czynniki, które sprawiają, że tętnice w obrębie mózgu najpierw kurczą się, a potem rozszerzają. W czasie napadów stężenie serotoniny w mózgu jest duże, a pomiędzy napadami małe.

Podczas napadów stężenie innych neuroprzekaźników, a także magnezu i wapnia, jest często nieprawidłowe.

Objawy migreny mogą być różne. Zawsze jednak występuje ostry, pulsujący ból, z jednej strony głowy. Często przed napadem pojawiają się dziwne objawy neurologiczne zwane aurą, które trwają najwyżej przez godzinę. Wraz z bólem pojawiają się nudności, wymioty i światłowstręt. Do innych objawów należą zawroty głowy, mrowienie i drętwienie.

Zapobieganie migrenom

stresNajprostszym sposobem zapobiegania napadom migreny jest ustalenie na podstawie własnego doświadczenia i notatek, jakie czynniki mogą je wywołać, a następnie unikanie ich. Jeśli migrena pojawia się w wyniku stresu przeżytego tuz przed miesiączką, nie planuj w tygodniu poprzedzającym miesiączkę niczego, co może cię zdenerwować.

Co jeść?

Staraj się unikać niedoborów tych składników odżywczych, których brak może wywołać migrenę. Odżywiaj się w sposób zrównoważony. Jadaj pokarmy, które zawierają dużo witaminy B, np. kasze, żółtka jaj, mleko, szpinak i chude mięso.

Aby unikać wahań stężenia glukozy we krwi, jadaj mniej, ale za to częściej. Szczególnie zaleca się spożywanie złożonych węglowodanów, które są trawione powoli, tj. kasze, warzywa strączkowe.

Unikaj produktów wytwarzanych z białej maki i z dodatkiem cukru. Wysoko przetworzone produkty spożywcze zawierające cukier, sprawiają, ze stężenie glukozy we krwi gwałtownie rośnie i również gwałtownie opada, a to może u osób wrażliwych wywołać napady migreny.

Aby zorientować się, jakie pokarmy wywołują migrenę, załóż dzienniczek, w którym będziesz zapisywać wszystko, co zjesz.

dieta przy migrenie

Niektóre osoby nie tolerują produktów zawierających tyraminę, aminokwas, który oddziałuje na naczynia krwionośne w mózgu.

Należą do nich sery, czekolada, wołowina, wątroba, jaja, piwo, czerwone wino i inne produkty poddane fermentacji, a także pewne owoce i warzywa (banany, pomarańcze, śliwki, szpinak i pomidory).

Przyczyną migren może być również alergia pokarmowa.

Produkty mogące powodować alergię to:

  • produkty z pszenicy,
  • mleko,
  • sery,
  • pomidory,
  • pomarańcze,
  • ziemniaki,
  • kawa, cola i inne napoje zawierające kofeinę.

Jak radzić sobie ze stresem?

StresStres jest jednym z czynników, które najczęściej wywołują migrenę, dlatego należy się nauczyć, jak sobie z nim radzić. Bardzo pomocne są joga, medytacja i aromatoterapia.

Niektórzy ludzie doskonale się czują podczas stresujących sytuacji, natomiast, gdy napięcie ustanie, zmagają się z migrenami.

Preparaty wspomagające

Osobom cierpiącym na migrenę pomagają preparaty magnezowe i wapniowe. Jeśli jesz mało produktów zawierających witaminę B2, przyjmuj ją w postaci tabletek.

Istnieją dowody na to, ze aminokwas 5-HTP pomaga zapobiegać migrenom. Należy zażywać 100 mg 5-HTP trzy razy dziennie .

Zioła, które działają zapobiegawczo

Jeśli czujesz, że nadchodzi napad migreny, dodaj dwa lub trzy listki złocenia maruny do kanapki. Można również stosować w kapsułach.

Leczenie migreny

Wypoczynek i sen

Kiedy zaczynasz odczuwać pierwsze objawy migreny, połóż się w dobrze przewietrzonym, ciemnym pokoju. W ten sposób skrócisz czas trwania napadu, a nawet zdusisz go w zarodku.

Leki ziołowe stosowane w migrenie

Napary z rozmarynu, melisy i z mięty pieprzowej działają przeciwskurczowo, dlatego mogą złagodzić objawy migreny.

Aromatoterapia

Jeśli czujesz, że napad się zbliża, dodaj po jednej kropli olejku lawendowego do oleju ze słodkich migdałów i wetrzyj delikatnie tę mieszaninę w skronie i kark.

Ciepło i zimno

Przyłóż ciepły kompres do czoła lub karku. Możesz też stosować na przemian zimny i ciepły kompres. Zacznij od zimnego na czoło i bardzo ciepłego na kark, a następnie zmieniaj je sześc razy, co dwie minuty.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy migreny zdarzają się często lub przeszkadzają w prowadzeniu normalnego życia.
  • Gdy przyjmujesz doustne środki antykoncepcyjne.
  • Gdy cykl migrenowy ulega zmianom.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Po raz pierwszy odczuwasz bardzo silny ból głowy.

Reply