Profilaktyka i leczenie hemoroidów

Profilaktyka i leczenie hemoroidów
Hemoroidy, zwane też żylakami odbytu, mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Hemoroidy mogą również wypadać i wystawać na zewnątrz przez odbyt. Objawami mogą być ból przy wypróżnianiu, swędzenie, krwawienie z odbytu.
Hemoroidy pojawiają się zwykle w następstwie zatwardzeń.
Przyczyny hemoroidów
Wysiłek przy oddawaniu twardego stolca zwiększa ciśnienie w żyłach i okolic odbytu, powodując ich poszerzenie.
Zatwardzenie pogłębia też dolegliwości osób już cierpiących z powodu hemoroidów, ponieważ stwardniały kał podrażnia rozszerzone żyły. Hemoroidy często pojawiają się podczas ciąży i po urodzeniu dziecka. Ryzyko pojawienia się hemoroidów jest większe, jeśli jesz produkty zawierające mało błonnika.
Zapobieganie hemoroidom
- Postaraj się schudnąć.
- Jedz pokarmy bogate w błonnik – zapobiegnie to zaparciom i dostarczy organizmowi substancji wpływających korzystnie na stan naczyń krwionośnych.
- Pij przynajmniej sześć dodatkowych szklanek wody dziennie, aby rozrzedzić kał.
- Ćwicz regularnie, aby poprawić krążenie.
Leczenie hemoroidów
W okresach wzmożonego bólu rób sobie codziennie przerwy w zajęciach. Nie stój długo bez ruchu. Codziennie ćwicz intensywnie, co najmniej przez 20 minut, aby poprawić krążenie krwi.
Dieta w hemoroidach
- Jedz dużo owoców i warzyw, produktów z pełnego ziarna i nasion. Zawierają one błonnik, który przeciwdziała zaparciom i witaminę C, krzemionkę i flawonoidy, które wzmacniają i uelastyczniają ścianki naczyń krwionośnych.
- Bez czarny, wiśnie i gryka zawierają flawonoidy.
Z apteki
- Preparaty zawierające witaminę C, rutynę i krzemionkę wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych.
Leki ziołowe w hemoroidach
Delikatnie umyj i osusz okolice odbytu, a potem zastosuj jeden z preparatów łagodzących i obkurczających nabrzmiałe żyły.
- Zimny płyn o działaniu ściągającym, przygotowany przez zmieszanie łyżki wody oczarowej, czterech kropli nalewki z nagietka i filiżanki wody.
- Ochłodzony wywar otrzymany przez gotowanie jednej łyżeczki zmielonego korzenia rdestu wężownika w jednej filiżance wody przez dziesięć minut pod przykryciem.
- Maść z ziarnopłonu wiosennego. Stosuj rano przed snem i po myciu.
- Dostępny w sklepach ze zdrową żywnością preparat zawiera wyciąg z kasztanowca lub czarnego głogu. Możesz też zmiennie zastosować na noc maść otrzymaną ze zmieszania dwóch łyżeczek jednego lub obu wymienionych wyżej ziół z jedną lub dwiema łyżeczkami olejku z orzecha włoskiego.
Aromatoterapia
Aby wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych, dodaj do wody do kąpieli sześć kropli olejku lawendowego, rozmarynowego, cyprysowego lub jałowcowego, nie stosuj podczas całej ciąży olejku jałowcowego, natomiast rozmarynowego i cyprysowego przez pierwszych 20 tygodni.
Akupresura przeciw hemoroidom.
- Aby złagodzić ból powodowany przez hemoroidy, uciskaj kciukiem punkt B57, położony w połowie wysokości podudzia z tyłu łydki w miejscu połączenia mięśnia ze ścięgnem. Nie stosuj tego zabiegu w czasie ciąży.
Hydroterapia
- Myj okolice odbytu wodą z nieperfumowanym mydłem i spłukuj zimną wodą, by złagodzić świąd.
- Stosuj codziennie na przemian zimne i gorące nasiadówki, aby poprawić krążenie.
- Jeśli hemoroidy są bardzo bolesne, możesz na kilka sekund przyłożyć pokruszony lód albo spryskać okolice odbytu wodą z lodem.
Kiedy potrzebny jest lekarz
- Gdy zauważysz krew w kale lub krwawienie z odbytu.
- Gdy biegunka lub zaparcia wywołane przez nieznany czynnik trwają dłużej niż 2 tygodnie.
- Gdy objawy nie ustępują mimo leczenia.
- Gdy czujesz się chory albo chudniesz.
- Gdy cierpisz na przewlekły ból w okolicy odbytu lub odczuwasz ból podczas wypróżniania.
Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli
- Krwawienie z odbytu jest obfite.