Wszawica – naturalne sposoby leczenia

Wszawica

Wszawica – naturalne sposoby leczenia

Wszy odżywiają się krwią wysysaną ze skóry głowy. Miejsca ich ukąszeń bardzo swędzą, a czasami ulegają zakażeniu. Z brązowych jaj po ośmiu dniach od złożenia wykluwają się młode wszy. Perłowobiałe puste otoczki jaj, które wyglądają podobnie do łupieżu, pozostają przylepione do włosa w trakcie jego wzrostu i często znajduje się je dalej od powierzchni skóry niż same owady.

Wszy łatwo się przenoszą przez bezpośredni kontakt głów oraz wspólne grzebienie, szczotki do włosów, kapelusze czy ręczniki. Wszawica jest często spotykana w szkołach i u osób pracujących z dziećmi.

Zapobieganie wszawicy

Regularnie sprawdzaj, czy we włosach i na skórze głowy Twojego dziecka nie ma wszy lub gnid. Zwracaj szczególną uwagę na linię włosów nad czołem, kark i miejsca nad uszami. Jeśli w szkole, do której chodzi Twoje dziecko, występuje wszawica, sprawdzaj jeszcze dokładniej co kilka dni. Najlepszym sposobem jest czesanie włosów dziecka mokrym grzebieniem i obserwowanie, czy nie wypadają z nich wszy.

Dwa razy w tygodniu czesz włosy grzebieniem zanurzonym w kubku ciepłej wody z dodatkiem 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Leczenie wszawicy

  • Jeśli dziecko ma wszy, powinno używać osobnych ręczników, które należy przechowywać z dala od rzeczy używanych przez resztę rodziny. Po pozbyciu się wszy upierz ubrania i pościel dziecka.

Metoda mokrego grzebienia

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wszy bez konieczności środków owadobójczych.

  • Umyj włosy, a potem obficie i równomiernie rozprowadź na nich odżywkę przygotowana na bazie krzemionki. Uczesz włosy. Następnie specjalnym grzebieniem o bardzo drobnych zębach systematycznie wyczesuj wszy z każdego kosmyka włosów. Po każdym ruchu sprawdzaj, czy na grzebieniu pozostały wszy i spłukuj je dokładnie. Wreszcie spłucz włosy jeszcze raz. Nie uda ci się grzebieniem usunąć niewyklutych jaj, gdyż są one bardzo mocno przytwierdzone do włosów, ale jeśli będziesz powtarzać całą operację co drugi dzień przez dwa tygodnie, w końcu uda ci się wyłapać wszystkie wszy.

Aromatoterapia

Aby zabić wszy i złagodzić swędzenie zmieszaj dwie krople oleju eukaliptusowego, jedną kroplę olejku lawendowego i jedną geraniowego z łyżeczką nieperfumowanego płynu do mycia ciała.

  • Wmasuj przygotowaną mieszaninę w skórę głowy i pozostaw na pół godziny. Wyczesz włosy gęstym grzebieniem, umyj szamponem i spłucz dokładnie.
  • Przygotuj odkażającą płukankę, dodając do filiżanki wody po dwie krople olejku eukaliptusowego, lawendowego, rozmarynowego i geraniowego oraz dwie i pół łyżeczki octu.
  • Spłucz całą głowę i pozwól, by włosy znowu wyschły. Powtarzaj codziennie.
  • Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się wszy, możesz do ostatniego płukania po myciu głowy używać opisanej wyżej mieszaniny albo przygotuj z pół litra ciepłej wody i sześciu kropli olejków rozmarynowego i macierzankowego.

Leki ziołowe stosowane we wszawicy

  • Przygotuj dwa razy mocniejszy niż zwykle napar z wrotycza. Zmieszaj filiżankę otrzymanego płynu z porcja odżywki do włosów i nałóż tę mieszaninę po umyciu głowy.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy naturalne metody leczenia wszawicy są nieskuteczne.
  • Gdy na skórze głowy pojawi się stan zapalny lub wtórne zakażenie bakteryjne.

Reply