Seriale wszechczasów: „Plecak pełen przygód” (1993)

plecakSpośród seriali dla dzieci kręconych w pierwszej połowie lat 90. produkcja polsko-fińsko-niemiecka zdecydowanie wyróżnia się ciekawą fabułą i nowoczesnym jak na tamten okres sposobem przedstawienia losów bohaterów.

W przeciwieństwie do innych produkcji – ta, dzięki międzynarodowej kooperacji producentów, do dziś stanowi pod względem formy iście zachodnią produkcję.

Zaraz po „5-10-15”…

Pierwsza emisja serialu „Plecak pełen przygód” rozpoczęła się we wrześniu 1993 roku. Serial ten liczył 13 odcinków. Główną rolę zagrał 12-letni wtedy Adam Siemion – wnuk popularnego aktora Wojciecha Siemiona. Wcześniej można go było zobaczyć także w jednej z kreacji dziecięcych – w „Korczaku” Andrzeja Wajdy, „Liście Schindlera” Stevena Spielberga oraz kilku innych filmach.

Opowieść o oswajaniu lęku

Główny bohater grany przez Adama Siemiona nazywa się Matti Laminen. Przyjeżdża wraz z mamą oraz ojczymem do Helsinek, gdzie małżeństwo ma zamiar osiąść na stałe. Matti nie bardzo akceptuje partnera mamy i jest w stosunku do niego bardzo nieufny. Tęskni za swoim biologicznym ojcem, który nigdy nie napisał do niego żadnego listu. W swoim wyobrażeniu zawsze go gloryfikuje. Matti z trudnością odnajduje się w nowym miejscu zamieszkania. Staje pomiędzy dwiema bandami „Niedźwiedzi” oraz „Wilków”, które rywalizują ze sobą o nagrodę w konkursie na wymyślenie najciekawszego programu komputerowego. Bardzo lubi rysować i tylko ucieczka w świat wyobraźni pozwala mu cieszyć się z życia.

Po przeprowadzce do Helsinek otrzymuje od swojej babci kufer z rodzinnymi pamiątkami. Wśród bibelotów oraz zdjęć odnajduje piękny, skórzany plecak z tajemniczą zawartością. W plecaku został ukryty album z rysunkami, który umożliwia przenoszenie się do przeszłości dzięki próbom dokonywania rysunków na pustych kartkach. Po „drugiej stronie” Matti poznaje Aslaka, z którym się zaprzyjaźnia. Świat dawnych osad i dworów wydaje się fascynujący, mimo że także trochę przeraża, ponieważ „każdy ma swojego czarnego rycerza, przed którym ucieka”.

plecak4Rodzinne tajemnice

Matti często odwiedza swoją babcię na fińskiej prowincji Lapiniarvi. Tam także udaje mu się zaprzyjaźnić z tajemniczym samotnikiem Juhą- żyjącym w odosobnieniu z dala od ludzi i otaczającym się licznym gronem zwierząt. Tajemnicza historia tego człowieka wiąże się ściśle z dramatycznymi wydarzeniami mającymi miejsce w rodzinie Mattiego wiele lat temu. Czy uda się je rozwikłać?

Matti dzięki Jusze nie musi czuć się samotny. Dostaje od niego psa, który wabi się Eino. Od tej chwili są nierozłączni. Czworonożny przyjaciel nie raz i nie dwa ratuje chłopca z głębokich opresji, często związanych z zagubioną przez niego rozpiską zasady działania programu komputerowego, który przypadkiem trafia w jego ręce i który staje się także źródłem zaostrzenia konfliktu między bandami obu drużyn.

Walka ze złem

Na koniec spotykamy się także z wątkiem kryminalnym. Dzieciakom udaje się zapobiec wielkiej katastrofie ekologicznej na terenie Lapiniarvi. Są chwile grozy, momenty zagrożenia życia, ale na szczęście wszystko kończy się dobrze.

Fabuła pokazuje, jak wielka jest wartość przyjaźni i że czasem warto odsunąć podziały oraz urazy, aby uczynić ważny krok w kierunku cennej idei. Pokazuje także, jak bardzo bliskie mogą się stać sobie osoby, które jeszcze do niedawna walczyły o palmę pierwszeństwa i poklask niemal na śmierć i życie.

Dowiadujemy się także, że na wybaczenie i zaczęcie wszystkiego od nowa nigdy nie jest za późno. Bez względu na to, czy jest się inwestorem fabryki mebli, czy też starszą kobietą ze zranionymi wiele lat wstecz uczuciami.

Serial „Plecak pełen przygód” wzrusza nadal po dwudziestu latach od premiery telewizyjnej. Emitowano go w jesienne i zimowe soboty 1993 roku zaraz po niezapomnianym programie dla dzieci i młodzieży „5-10-15”. Szkoda, że dziś nie produkuje się seriali z tak silną funkcją edukacyjną.

 

Reply