Sposoby na wzmocnienie mózgu
W przeszłości raz wyuczony zawód czy fach, wystarczał na całe życie. Dzisiaj świat ciągle pędzi do przodu, niemal codziennie dowiadujemy się o nowych odkryciach, wynalazkach, dlatego też ciągle musimy się dokształcać, douczać i poszerzać wiedzę w swoim zawodzie. U młodych ludzi nie jest to zbyt trudne, jednak z wiekiem może sprawiać nam coraz więcej problemów.
Poniżej zamieszczamy kilka porad, dzięki którym dowiesz się co robić by Twój mózg był w dobrej kondycji niezależnie od wieku.
Jak wzmocnić mózg?
Najprostszym sposobem na zdrowy mózg jest dieta. Nie jest tajemnicą, że to co jemy w dużym stopniu wpływa na cały nasz organizm.
Ludzki mózg nie może prawidłowo funkcjonować bez nieprzerwanych dostaw glukozy, którą zamienia na energię. Błędne jest jednak myślenie, że przed egzaminem czy innym ważnym wydarzeniem powinniśmy najeść się czekolady czy słodyczy. Przekąski te, bowiem, zawierają w sobie bardzo dużo cukrów prostych, które prawie w całości przechodzą do krwi. Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje dużą produkcję hormonu o nazwie insulina, którego zdaniem jest obniżenie jego stężenia.Gdy cukru jest za dużo, insulina reguluje poziom poniżej wartości minimalnej i zamiast paliwa i energii, nasz mózg dostaje dużą dawkę, która za chwilę jest mu odebrana. Co więc robić by nasz mózg nie oszalał?
Jedź śniadania!
Przede wszystkim jedzmy śniadania. Nie bez powodu są one uznawane za najważniejszy posiłek dnia – to pierwsza dostawa kalorii i energii do naszego organizmu. Pamiętaj jednak, że na śniadanie nie możemy jeść byle czego! Powinno być ono pożywne, bogate w cukry złożone, które uwalnianie będą stopniowo. Rezygnuj z słodkich bułek, ciastek czy czekolady. Łącz węglowodany (czyli cukry) z białkami – na przykład kanapka z szynką.
Nie jedz bez przerwy
Między poszczególnymi posiłkami nie rób zbyt długich przerw – wówczas poziom glukozy gwałtownie spada, a człowiek robi się zmęczony i ospały. Nie należy tego rozumieć poprzez ciągłe jedzenie, ale poprzez regularne spożywanie posiłków (co najmniej co 4 godziny). Jeśli będziesz jeść częściej, Twoje główne posiłki będą miały mniejsze porcje.
Postaw na jajka
Zjadaj jajka. Są one wspaniałym pożywieniem dla naszego mózgu. Są bogate w prekursory acetylocholiny, który jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym między innymi za zapamiętywanie wyrazów. Obniżony poziom acetylocholiny jest jedną z przyczyn choroby Alzheimera (problemy z zapamiętywaniem), może również doprowadzić do pogłębienia sklerozy w wieku starczym.
Nie przejadaj się!
Zbyt pełny żołądek powoduje, że jesteśmy ociężali, źle nam się myśli, a nasza wydajność gwałtownie spada. Do naszego mózgu dociera mniej krwi, dlatego gorzej pracuje. Cały organizm ukierunkowuje się na trawienie, a nie na pracę.
Jedź rośliny
Surówki i sałatki to źródło cennych witamin. Są też bogate w przeciwutleniacze (utrzymują neurony w dobrej kondycji). Te składniki wpływają korzystnie na mechanizmy zapamiętywania i mogą wzmocnić pamięć nawet u starszych osób. Witaminy najlepiej przyjmować w postaci owoców czy warzyw, jeśli nie masz ich jednak pod ręką lub nie lubisz ich smaku, sięgaj po gotowe suplementy dostępne w aptekach (witaminy A, C i E).
Ryby to samo zdrowie!
Morskie ryby, nawet te z puszki, zawierają bardzo dużo kwasów omega-3, które odblokowują nasze naczynia krwionośne, także te, które uchodzą do mózgu i usprawniają jego pracę.
Dwa zbawienne aminokwasy
Zjadaj pokarmy bogate w dwa aminokwasy: tyrozynę i fenyloaminę. Są one w ludzkim organizmie przekształcane w dopaminę, adrenalinę i noradrenalinę – czyli neuroprzekaźniki, które zwiększają pobudzenie niezbędne w procesie uczenia się. Gdzie można je znaleźć? Sięgaj po sól (posiada też cholinę niezbędną do pracy mózgu), drób, ryby, babiał, orzechy i ziarna, napoje light słodzone aspartamem.
Nie jedz na noc
Zbyt przeciążony i przepełniony żołądek w nocy zmusza do wytężonej pracy serce, wątrobę i nerki. Dlatego zamiast odpoczynku i relaksu, Twój organizm będzie pracować, przez co rano wcale nie będziesz wypoczęty…
Daj się mózgowi wyspać
Długi, co najmniej ośmiogodzinny, sen nocy to podstawa. Rola snu w zapamiętywaniu uczonych się przez nas informacji jest niebywale wielka! Jeśli dzień przed egzaminem bez przerwy wkuwamy i uczymy się, bez odpowiedniej dawki snu skazani jesteśmy na porażkę. To właśnie w nocy nasz mózg układa wszystko w logiczną całość i zapamiętuje. Nie warto więc zarywać nocy przed egzaminem, bo na drugi dzień i tak nie będziemy w stanie niczego napisać ani powiedzieć przed komisją.
Brak snu dla naszego mózgu porównywalny jest z upojeniem alkoholowym. Wykonano doświadczenie, w którym posadzono za kółkiem kierowców po trzech piwach i tych, którzy nie spali od 21 godzin. Osoby niewyspane były dużo bardziej niebezpieczne!
Znajdź sobie hobby
Jeśli przed 12 rokiem życia rozpoczniemy naukę muzyki – śpiewu czy gry na instrumencie, to nasza ilość szarych komórek może znacznie się zwiększyć! Efekty te widać po około sześciu latach. Nadprogramowa ilość szarych komórek (istoty szarej mózgu) z pewnością się przyda, gdyż między 25., a 65. rokiem życia tracimy około 25 procent synaps, czyli połączeń między komórkami nerwowymi. Dlatego warto zadbać o to by tracić właśnie te nadprogramowe ilości połączeń.
Jeśli brak nam talentu muzycznego postawmy na spacery. Nasz mózg potrzebuje przerw pomiędzy nauką czy pracą, dlatego regularne, niekoniecznie długie spacery mogą w dużym stopniu pomóc w zwiększeniu wydajności mózgu, nawet u osób starszych.
Biofeedback
Najnowszą metodą dbania o nasz mózg jest biofeedback. Polega ona na stosowaniu specjalnego urządzenia, dzięki któremu możemy monitorować aktywność swojego mózgu i starać się ją zmieniać. Fale alfa świadczą o pobudzeniu mózgu, więc możemy zwiększać koncentrację poprzez zwiększenie tych fal. Trening ten jest już dostępny między innymi dla sportowców, którzy dzięki tej metodzie uczą się reakcji swojego organizmu i kontroli bólu. Po kliku miesiącach człowiek jest w stanie skupić się w dowolnym momencie już bez pomocy maszyny! Do tego jednak potrzeba czasu i sporego wysiłku. Tymczasem większość z nas chciałaby pójść na skróty i poprawić wydajność mózgu od razu. Dlatego sięgamy po różnego rodzaju specyfiki, odżywki i substancje, które na dłuższą metę wyrządzają więcej szkody niż pożytku.
A co z używkami?
Najpopularniejsze używki pobudzające to kawa i papierosy (oczywiście mowa o tych legalnych specyfikach). Pobudzają one nasz organizm, niwelują senność i wydłużają stan czuwania. Kofeina w dużych dawkach potrafi także krótkotrwale wspomóc pamięć. Jednak ilość kofeiny w takim przypadku znacznie powinna przekroczyć tę zawartą w filiżance, a to niesie już za sobą także niekorzystne skutki. Przede wszystkim, wzrasta nasze ciśnienie krwi, serce zaczyna szybciej bić, nadmiernie się pocimy, a ręce zaczynają drżeć. Obecny po takiej dawce kofeiny, efekt moczopędny również nie sprzyja szarym komórkom. Po nocy wypełnionej tylko kofeiną budzimy się jak na kacu!
Podobny efekt daje nikotyna zawarta w papierosach. Pobudza ona wyrzut dopaminy, jednak jednocześnie papieros zwęża naczynia krwionośne (zmniejsza się przepływ krwi przez mózg). Mózg jest niedotleniony (krew przenosi tlen), co sprawia, że pracuje mniej wydajnie.
Dlatego też dzięki papierosom i kawie można pracować dłużej, ale nie jest to praca wydajna ani efektywna.
Jeśli wytężana praca i jej ogrom nie pozwala nam spać możemy sięgnąć po kofeinę,czyli kawę. Zawsze jednak musi być ona łączona z krótkimi drzemkami. Nasz mózg będzie dużo bardziej wypoczęty i odświeżony niż po hektolitrach samej kawy.