Święto pomidora w Hiszpanii

Tomatina

Święto pomidora w Hiszpanii

 

Jest taki dzień, kiedy tłumy ludzi ogarnia czerwone szaleństwo. Nieważne, kim się jest, tutaj każdy może oberwać pomidorem!

Słynne święto nazywane Tomatina obchodzi się każdego roku w hiszpańskim mieście Bufiol, które leży niedaleko Walencji. Święto jest poprzedzone festynem, który trwa tydzień. W czasie nocy przed ostatnią środą sierpnia ciężarówki przywożą do średniowiecznego centrum miasta dziesiątki ton dojrzałych i soczystych pomidorów.

Pomidorowa bitwa

Kolejnego dnia około godziny jedenastej na rynku i w wąskich uliczkach miasta gromadzi się ponad dwudziestotysięczny tłum i rozpoczyna się Tomatina! Uczestnicy obrzucają się ok. 150 tysiącami pomidorów, a przez ulice płynie gęsty czerwony sos. Zasady bitwy są następujące: wszyscy przeciw wszystkim, chociaż często też: mężczyźni przeciwko kobietom. Nie można drzeć podkoszulków przeciwnika, a pomidory przed rzuceniem trzeba rozgnieść, aby nie zrobić komuś Święto pomidora w Hiszpaniikrzywdy. W Tomatinie może wziąć udział każdy.

Historia Tomatiny

Tomatina nie jest świętem politycznym, ani też religijnym. Najczęściej mówi się, że wywodzi się ono od bójki w czasie festynu, który miał miejsce w 1945 r. Oficjalnie miasto wydało zgodę na święto pierwszy raz w roku 1950. Dzisiaj chodzi wyłącznie o dobrą zabawę, dużo śmiechu i ogromny bałagan. Po jakiś 2 godzinach bitwy, kiedy skończą się pomidory, a uczestnicy są już zmęczeni, wszyscy razem biegną na brzeg rzeki płynącej przez miasto, żeby spłukać z siebie pomidorowy sos. Później zaczyna się uczta.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=eAKaybswa3U[/tube]

Reply