Utrata głosu – przyczyny i leczenie
Do utraty głos dochodzi, gdy struny głosowe, paski tkanki wewnątrz krtani, które drgają podczas mówienia, nie mogą prawidłowo się poruszać.
Często dzieje się tak w wyniku zakażenia wirusowego, np. przeziębienia. Dym papierosowy i inne substancje drażniące również wywołują zapalenie krtani.
Śpiewający i nauczyciele tracą częściowo głos z powodu nadwyrężenia strum głosowych. Utrzymująca się się utrata głosu może być wynikiem polipów na strunach głosowych lub nowotworu.
Leczenie utraty głosu
Jeśli masz jakieś zakażenie, dużo odpoczywaj i lecz się tak, jak w przypadku przeziębienia lub zapalenia gardła.
- Nie nadwerężaj głosu.
- Nie dopuszczaj do wyschnięcia błony śluzowej gardła. Nawilżaj powietrze w domu.
- Pij dużo płynów.
- Nie pal i nie wdychaj dymu papierosowego.
Aromatoterapia
- Szybko odczujesz ulgę, kiedy będziesz wdychać parę wodna z dodatkiem 4-6 kropli olejków o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym.
- Płucz gardło co dwie godziny mieszanką z 2 kropli olejku sandałowego i 2 kropli olejku rumiankowego dodanych do szklanki ciepłej wody.
Leki ziołowe
- Przygotuj gorący okład z naparu z szałwii i tymianku lub hyzopu. Przyłóż do gardła. Owiń szyję suchym ręcznikiem, by długo trzymał ciepło.
- Płucz gardło 3-6 razy dziennie roztworem kilku kropel nalewki z mirry, szałwii lub drzewa herbacianego rozcieńczonych w połowie szklanki ciepłej wody.
- Co dwie godziny wypij filiżankę naparu z jeżówki, dziewanny, kocimiętki, podbiału i tymianku.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy utracie głosu towarzyszy wysoka gorączka i ból gardła trwające dłużej niż dwa dni.
- Gdy masz zmieniony głos dłużej niż tydzień.