Wągry

Poważnym problemem dla wielu osób, główni nastolatków, ale też kobiet w każdym wieku, są wągry. Czarne kropki pojawiające się na twarzy, szczególnie na nosie i w jego okolicach, rzadziej na brodzie i na czole, zazwyczaj towarzyszą mniej lub bardziej ostrej postaci trądziku, lecz mogą również występować same, zwłaszcza u osób o tłustej cerze bądź mieszanej – wówczas pojawiają się w tak zwanej strefie T, czyli tam, gdzie skóra ma tendencje do przetłuszczania się.

Wągry = zaskórniki

Wągry to po prostu zaskórniki, które w naturalnym procesie wypełniają się substancją będącą wynikiem połączenia się łoju oraz martwego naskórka, który się złuszczył. Substancja ta ciemnieje w zaskórnikach pod wpływem światła oraz tlenu i tak właśnie powstają owe czarne kropki. Naturalny proces powstawania wągrów sprawia, że tak trudno jest się ich skutecznie pozbyć, ponieważ jeśli skóra ma tendencje do posiadania wągrów, oznacza to, że proces ich usuwania może być czasochłonny, a one i tak a jakiś czas znowu się pojawią.

Nie oznacza to jednak, że nie Moza zrobić nic, by je wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów oczyszczających i zmniejszających widoczność tych zmian. Warto wypróbować kilka, by znaleźć najlepszy dla siebie.

Są to zwykle środki do mycia twarzy, a wiec żele, pianki czy kremy, a także różnego rodzaju środki peelingujące, złuszczające czy na przykład głęboko oczyszczające maseczki. Zwykle poleca się używanie całej linii kosmetyków, w której skład wchodzą na przykład trzy produkty: preparat do codziennego mycia, preparat głęboko oczyszczający, na przykład w postaci maseczki, do stosowania maksymalnie dwa razy w tygodniu, oraz krem redukujący widoczność zaskórników.

Taki zmasowany atak sprawia, że skóra jest dogłębnie oczyszczona, a martwy naskórek – złuszczony, więc wągry nie mają powodu, by się pojawiać, choć w praktyce nawet takie zabiegi czasami nie wystarczają. Można również poddać się specjalnym zabiegom oczyszczającym u kosmetyczki, ale metody takie nie są dobre dla wszystkich osób. Nie poleca się ich na przykład osobom o bardzo wrażliwej skórze, ponieważ dość silnie podrażniają one cerę. Trzeba także pamiętać, że efekt zaczerwienienia może utrzymać się nawet przez kilka dni, dlatego lepiej zrobić zabieg wcześniej, na przykład tydzień przed planowaną imprezą.

Reply