Wakacyjna apteczka

apteczka

Wakacyjna apteczka

Wyjazdy wakacyjne zaczynają się powoli. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy z dziećmi, czy bez nich, musimy pamiętać, że w każdej chwili także nas mogą dopaść problemy żołądkowe, że możemy zostać ukąszeni przez owady czy ulec poparzeniu słonecznemu.

Jak sobie radzić w takich sytuacjach, co ze sobą zabrać? O tym w dzisiejszym artykule.

Choroba lokomocyjna

Z jej powodu cierpią nie tylko dzieci, ale i dorośli. Odpowiedzialny jest za nią błędnik, zlokalizowany w uchu środkowym. W trakcie podróży może on mieć problem z odczytem informacji płynących z mózgu i z oczu, gdyż, kiedy jedziemy samochodem czy pociągiem, obrazy przed oczami przesuwają się, a ciało pozostaje w bezruchu. Może to powodować nudności, wymioty i ogólne osłabienie.

Środków, które idealnie sprawdzą się w przypadku choroby lokomocyjnej, w aptece jest wiele. Możemy zakupić tabletki czy gumy do żucia, a nowością jest opaska akupresurowa, która uciska punkty na nadgarstku odpowiadające za pojawienie się mdłości.

Gorączka

Temperatura, gorączka nie jest chorobą, ale objawem tego, że coś dzieje się w organizmie. Czasem pojawia się po zbyt długim przebywaniu na słońcu. To infekcja, którą organizm stara się pokonać sam, wewnątrz. Można mu pomóc. U dzieci należy uważać i zająć się gorączką, gdy ta osiągnie powyżej 38 stopni. Podajemy lekkie posiłki, wodę i robimy chłodne okłady na czoło. Warto mieć syrop lub tabletki przeciwgorączkowe, które znacznie obniżą zbyt wysoką temperaturę, zarówno u dużych, jak i małych pacjentów.

Trzeba uważnie obserwować zachowania organizmu i gdy pojawią się drgawki, wymioty i biegunka, problemy z  oddychaniem, niezwłocznie udać się do lekarza.

Otarcia i zranienia

Bardzo często na wakacjach mamy więcej siniaków, zadrapań i urazów. Sprzyja temu aktywny wypoczynek, wędrówki, wyjazdy rowerowe czy chodzenie boso po plaży.

Jeśli się skaleczymy, należy to miejsce przemyć  zwykłą wodą, a nie wodą utlenioną. Warto zapakować plastry, jałową gazę i środki tamujące krwawienie. Pamiętajmy o tym, że zanim przejdziemy do opatrywania rany swojej czy dziecka, należy umyć ręce, najlepiej płynem antybakteryjnym.

Kobiece dolegliwości

Nie zawsze kobieta może tak zaplanować urlop, aby minął się w czasie z miesiączką. Gdy dopadają nas bóle menstruacyjne, warto mieć przy sobie tabletki przeciwbólowe lub rozkurczowe. Podobnie rzecz ma się z migreną czy opryszczką, które mogą zaatakować wszędzie.

Włóżmy do kosmetyczki plasterki, maści czy preparaty łagodzące zapalenie pęcherza, ponieważ to częsta dolegliwość kobiet na wakacjach.

Na kleszcze i komary

Owady w tym roku szczególnie dają się we znaki, a w porze wakacyjnej najbardziej jesteśmy narażeni na kontakt z insektami, kiedy spędzamy czas w lesie, ogrodzie czy nad jeziorem.

Kleszcze są niebezpieczne ze względu na choroby jakie przenoszą: boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Przy grillu czy na działce atakują komary, pszczoły  i meszki. Ugryzienie komara jest co prawda niegroźne, pozostanie mały bąbel, ale jeśli go rozdrapiemy, może dojść do zakażenia i zostanie przebarwienie skóry.

Gdy użądli nas pszczoła czy osa, jest nieco gorzej. Jeśli jesteśmy uczuleni na ich jad, zawsze powinniśmy nosić lek od lekarza, by można go szybko podać. Leki te chronią przed wstrząsem anafilaktycznym. Gdy nie mamy przy sobie leku, a pojawią się trudności z oddychaniem, niezwłocznie wzywamy pogotowie. Warto mieć również przy sobie pompkę próżniową, dzięki której można wyssać jad owada, jak i kleszcza również. Nigdy nie wyrywamy kleszcza ze skóry posmarowanej masłem, to tylko zaszkodzi.

Alergia

Pyłki, które uczulają są w powietrzu zawsze. Nie ma dla nich znaczenia to, czy mamy wakacje, czy nie. Atak alergii może zepsuć nawet najlepszy urlop. Do bagażu warto zabrać preparaty z antyhistaminą, które zmniejszają intensywność reakcji uczuleniowej. Pomyśleć należy również o środkach łagodzących katar, podrażnienie nosa czy łzawienie oczu.

Dzięki tym poradom każdy wyjazd wakacyjny będzie udany. Miłego wypoczynku!

2 komentarze

  1. kasia
    • Anka

Reply