Wędrówki górskie

Wędrówki górskie

Wędrówki górskie

Cierpisz na alergię i chcesz od niej odpocząć? Chcesz wzmocnić swoje mięśnie i poprawić kondycję fizyczną? Jeśli tak wybierz górskie wędrówki. Są one lepsze od siłowni, tutaj oddychasz świeżym powietrzem, wzmacniasz swoją odporność, zapobiegasz depresji i wysmuklasz nogi.

Zobacz dlaczego warto wybrać się w góry i co możesz dzięki temu zyskać.

Poprawa krążenia

W wyższych partiach gór w powietrzu jest mniejsza ilość tlenu. Dlatego organizm jest zmuszony do szybkiego i głębokiego oddychania, a także przyspieszenia tętna. Jest to doskonały trening, który wzmacnia serce i zwiększa pojemność płuc. Dodatkowo górski klimat powoduje zmiany w składzie chemicznym krwi. Organizm by zrekompensować brak tlenu na wysokości produkuje hormon – erytropoetynę, zwiększający produkcję czerwonych krwinek. Spędzając więc kilka dni urlopu w górach poczujesz niesamowity przypływ energii, zapomnisz o zmęczeniu i stresie.

Koniec problemów z alergią!

Na wysokości i tam, gdzie powietrze jest suche znikają przyczyny alergii. Na wysokości 1200 m nie żyją roztocza, z kolei powyżej 2000 m  1 m3 znajduje się zaledwie kilka zarodników pleśni. Dlatego góry to idealne miejsce dla osób cierpiących na astmę, oddycha się tutaj łatwiej, a oskrzela nie są tak podrażnione.

Dobry nastrój

Wędrówki górskiePodziwianie górskich krajobrazów powoduje wzrost produkcji hormonów szczęścia w naszym mózgu. Dodatkowym antydepresantem jest tutaj słońce, które w górach jest bardziej intensywne, przez co nasz organizm wytwarza witaminę D. Górskie wędrówki to również chwile wyciszenia, spokoju i przebywanie na łonie natury, co bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie również psychiczne.

Zrzucenie zbędnych kilogramów

Spacer po górach to duży wysiłek, który trenuje wszystkie partie mięśni. Wspinanie się pod górę i schodzenie w dół zmusza organizm do szybkiego spalania tłuszczu. Musimy jednak pamiętać, że schodząc w dół obciążamy stawy kolanowe, dlatego jeśli mamy sporą nadwagę lepiej będzie wrócić na dół kolejką linową.

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

  • Nigdy nie wychodź w góry bez mapy!
  • Oblicz, ile zajmie Ci wędrówka, aby wrócić bezpiecznie przed zmierzchem. Uwzględnij około 2 godzin na zapas, gdyż nie możesz przewidzieć wszystkich sytuacji na szlaku.
  • Przed wyjściem koniecznie zapisz numer telefonu alarmowego (112). Telefon do TOPR-u – 601 100 300. Jeżeli ktoś z grupy potrzebuje pomocy i wezwaliście śmigłowiec, jedna osoba powinna stać wyprostowana z uniesionymi do góry rękami, tak, aby sylwetka tworzyła literę Y (Yes).

Niezbędnik każdego turysty

Buty

Przede wszystkim wygodne i wytrzymałe! Podeszwa nie może być śliska. Najlepiej, gdy buty będą sięgać za kostkę, dzięki czemu będą chronić przed skręceniem. Powinny być idealnie dopasowane, stopa w nich nie powinna się ruszać. Gdy kupujesz buty sprawdź, czy zmieszczą się w nich stopy w grubych skarpetach.

Ubranie

Musi być lekkie, przewiewne, ale też dobrze chronić przed dobrze wyziębieniem. Najlepiej więc w góry ubierać się na cebulkę, wtedy łatwo dopasować ubiór do panującej temperatury. Zaraz przy ciele powinna być warstwa termoaktywna, która umożliwi usuwanie potu ze skóry. Idealna na górskie wędrówki będzie również lekka, nieprzepuszczająca wiatru i zimna, odprowadzająca pot kurtka. Oprócz cienkich skarpetek, warto mieć też jedną parę grubych nałożoną na wierzch, która usztywni kostkę. Pamiętaj o czapce, ocieplanej na chłodne dni, a latem z daszkiem, która ochroni przed słońcem. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Wędrówki górskieGwizdek

Przydaje się do wzywania pomocy, a także do odstraszania dzikich zwierząt.

Mały plecak

Idealny, gdy planujesz wyjazd w góry i wiesz, że będziesz miała stałą bazę wypadową. Możesz do niego spakować najważniejsze rzeczy i zabrać ze sobą na szlak.

Apteczka

Pamiętaj, żeby mieć przy sobie: plastry z opatrunkiem, leki przeciwbólowe, węgiel w tabletkach, odczulający preparat z wapniem, lek przeciwbiegunkowy, gazę, bandaże zarówno opatrunkowe, jak i elastyczne, spirytus, agrafki, chustę trójkątną i maść na zmęczone mięśnie. Nigdy nie wiadomo, co przydarzy się na szlaku, dlatego apteczka jest tutaj niezbędna.

Reply