Włosy – erotyczny wabik

włosy

Włosy – erotyczny wabik

Fryzura pozwala nam zamanifestować nasz pogląd na świat, przynależność religijną czy upodobania artystyczne. Nikt chyba nie zaprzeczy stwierdzeniu, że pięknie ułożone, zadbane włosy dodają seksapilu i mają ogromny wpływ na to, jak wyglądamy i jak jesteśmy odbierani przez otoczenie.

Nie powinien więc dziwić fakt, że od wieków uważane są za silny wabik erotyczny. Stąd np. buddyści, wyrzekający się dóbr doczesnych, twierdzą, że włosy to symbol próżności,  i adeptom wstępującym do klasztoru golą głowy.

Obrzędy związane z włosami

Obrzędy i zwyczaje związane z włosami były kultywowane we wszystkich epokach i pod każdą szerokością geograficzną.

Dla przykładu w wielu kulturach przez pierwsze lata życia nie obcinano dzieciom włosów. Młodzi Słowianie tracili dziecięce pukle dopiero wówczas, gdy w wieku kilku lat przechodzili spod skrzydeł matki pod opiekę ojca. Pieczętowano to uroczystym obrzędem postrzyżyn, który był wielkim świętem w każdej rodzinie.

Włosy jako symbol uwodzenia

Warto pamiętać o tym, że włosy przekazują ważne informacje zmysłowe i są symbolem kuszenia, uwodzenia. I ma to prawdziwe uzasadnienie. Na linii włosów znajdują się bowiem liczne receptory dotyku, poza tym na włosach gromadzą się substancje zapachowe, w tym feromony produkowane przez skórę.

Siła erotycznego oddziaływania kobiecych włosów jest tak wielka, że niektóre religie zakazują ich publicznego pokazywania.

Muzułmanki zakrywają je, by uchronić się przed pożądliwymi spojrzeniami mężczyzn, Żydówkom po ślubie niegdyś golono głowy. Podobną funkcję pełniły dawniej w Polsce oczepiny – obrzęd, podczas którego włosy świeżo upieczonej mężatki znikały na zawsze pod czepcem lub chustą.

Także dziś na podstawie fryzury można wiele powiedzieć na temat etnicznego i społecznego pochodzenia człowieka, a także o jego wierzeniach religijnych.

Styl etniczny

Nie każdy wie, że włosy czarnoskórych splątują się w dredy w sposób naturalny. W latach 90. zaczęli je skręcać także biali ludzie, zafascynowani muzyką rap i reggae. Muszą się jednak bardzo postarać, by uzyskać naturalną dla Murzynów fryzurę, np. trzeć głowę wełnianym swetrem albo skręcać pasma palcami i dopracowywać szydełkiem. Na śliskich włosach Europejczyków niełatwo też zapleść dziesiątki warkoczyków. W Afryce ta umiejętność jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Afroamerykanki zaplatają warkoczyki w salonach specjalizujących się w tzw. fryzurach etnicznych. Najpierw włosy są dzielone na sekcje, które tworzą geometryczny wzór na czaszce. Istnieją setki wzorów charakterystycznych dla regionów Afryki czy poszczególnych plemion. Rodzaj splotu symbolizuje pozycję społeczną, wiek i okazję, na którą wykonano fryzurę.

Typy włosów

Tempo wzrostu, rozmieszczenie i sztywność pozwalają wyróżnić tylko trzy typy włosów

  • Azjatyckie

Czarne, mocne i proste. Rosną szybko, bo aż 1,3 cm miesięcznie, ale są rozmieszczone na głowie stosunkowo rzadko, a ponadto „kiełkują”
prostopadle do skóry głowy.

  • Afrykańskie

Są czarne i lubią się kręcić. Suche i słabe, rosną powoli (0,9 cm miesięcznie). Są przy tym gęste i układają się równolegle do skóry głowy, wskutek czego łatwo się plączą.

  • Kaukaskie 

Mogą mieć różne kolory i kształty. Zaliczymy do nich i czarne loki Sycylijczyka, i niemal białą głowę Fina. Tworzą najbardziej gęste czupryny, a prędkość ich wzrostu niemal dorównuje azjatyckim – 1,2 cm miesięcznie.

Reply