Jak radzić sobie z wrażliwą cerą?

Jak radzić sobie z wrażliwą skórą?

Jak radzić sobie z wrażliwą cerą?

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca. Każdy, kto ją posiada, dobrze wie, że jest trudna w pielęgnacji, często nie możemy sobie z nią poradzić. Uczucie ściągnięcia, pieczenia czy swędzenia jest na porządku dziennym.

Jak załagodzić objawy alergiczne skóry i odpowiednio ją pielęgnować? Zapraszamy do przeczytania kilku porad.

Jak rozpoznać, czy mamy cerę wrażliwą?

Jeśli nie wiesz, jaki masz rodzaj cery, i nigdy się nad tym nie zastanawiałaś, warto poświęcić trochę czasu na przyglądniecie się swojej twarzy. Cerę wrażliwą można rozpoznać stosunkowo łatwo – źle reaguje na większość kosmetyków, po ich użyciu czuje się swędzenie, pieczenie, powstają rumieńce.

Skóra jest skłonna do reakcji alergicznych i nietolerancji różnego rodzaju specyfików na nią nakładanych. Bardzo wrażliwa cera reaguje nawet na zmiany temperatur (zimne, ciepłe powietrze). Jest wówczas zaczerwieniona, szczypie. Często możemy na niej spotkać popękane naczynka i bardzo duże przesuszenie.

Zazwyczaj cera wrażliwa jest cerą suchą (chociaż nie zawsze).Cera wrażliwa może być tłusta (spotykane bardzo rzadko) oraz sucha lub z pękającymi naczynkami (te dwie najczęściej). Skóra wrażliwa reaguje na wiele czynników, takich jak stres, warunki atmosferyczne, zła dieta.

Czasami zdarza się, że źle pielęgnowana cera sucha staje się wrażliwa. Dzieje się tak dlatego, że odwodniony naskórek łatwo się łuszczy i ulega podrażnieniom, co z kolei sprzyja jego uwrażliwieniu. Takiemu stanowi dość łatwo zaradzić, lecz większość cer wrażliwych uwarunkowana jest genetycznie.

Jak poradzić sobie z wrażliwą cerą?

Gdy już stwierdzimy, że posiadamy cerę wrażliwą, powinniśmy skupić się na jej odpowiedniej pielęgnacji i diecie.

Filtry słoneczne to podstawa

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy poczynić w przypadku cery wrażliwej, jest zakup dobrego filtra słonecznego (najlepiej fizycznego) o dużym faktorze, co najmniej SPF 50. Jest to bardzo ważne, gdyż taka skóra jest niezwykle cienka i szybko się opala. Słońce wywołuje na niej podrażnienie, a nawet poparzenia.

Flirty słoneczne stosujemy przez cały rok, nawet w zimie i w pochmurne dni! Promienie UVB potrafią przenikać przez chmury, więc brak nasłonecznienia nie zwalnia nas z obowiązku używania flirtów. Warto zaznaczyć, że ilość filtra nakładanego na twarz powinna być wielkości połowy łyżeczki do cukru – tylko wtedy możemy być pewni, że daje nam on dostateczną ochronę.

Czego nie jeść w przypadku cery wrażliwej?

Cera wrażliwa często źle reaguje na przyjmowane przez nas pokarmy i złą dietę. Aby uniknąć nieprzyjemności z powodu jedzenia, wystrzegajmy się alkoholu, kawy, mocnej czarnej herbaty. Nie są wskazane również ostre przyprawy i potrawy.

Jakie kosmetyki dla cery wrażliwej?

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca w tej kwestii. Źle reaguje na kosmetyki pachnące, kolorowe lub z dodatkiem alkoholu. W tej sytuacji najlepiej sięgać po dermokosmetyki dostępne w aptekach. Są one pozbawione zapachu oraz barwników, dzięki czemu nasza skóra lepiej je przyjmuje.

W przypadku cery wrażliwej zrezygnujmy z peelingów oraz mocnych, złuszczających żeli do twarzy. Co prawda usuną one suche skórki (które przy skórze wrażliwej często występują), ale przy okazji podrażnią twarz. Wybierajmy zatem najdelikatniejsze żele, bez SLS-ów i alkoholu. Nie są wskazane także preparaty z retinolem czy kwasami owocowymi.

Pamiętajmy o nawilżaniu cery wrażliwej. Jest ona najczęściej odwodniona i dlatego się łuszczy. Sięgaj po kosmetyki z gliceryną, która jest składnikiem nieuczulającym. Na bardziej przesuszone partie skóry możesz stosować maści, na przykład nagietkową.

Zimą postaw na tłuste kremy, które nadadzą skórze lepszą odporność na mróz.

Do makijażu wybieraj kosmetyki mineralne lub hipoalergiczne. Demakijaż wykonuj płynem przeznaczonym do Twojej cery lub mleczkiem nawilżającym. Z domowych sposobów możemy polecić zmywanie makijażu jogurtem naturalnym. Nigdy nie śpij w make-upie!

Okolice Twoich oczu z pewnością są bardzo wrażliwe. Używaj do nich tłustych kremów, które odpowiednio je nawilżą i ukoją – nadal jednak muszą być to dermokosmetyki z apteki (na przykład Cetaphil).

Myjąc twarz, nigdy jej nie pocieraj ani nie drap. Najlepiej używaj naturalnych gąbek (na przykład japońska gąbka konjac) lub delikatnych ściereczek (na przykład ściereczka muślinowa).

One Response

  1. Dara

Reply