Zadbany biust

piersiJak dbać o biust w dojrzałym wieku

Na piękno kobiecych piersi składają się jędrność, elastyczność i sprężystość ich skóry. Z wiekiem grozi im opadnięcie związane z mniejsza ilością tkanki tłuszczowej i zanikiem gruczołu piersiowego. może on być następstwem szybkiego chudnięcia , nadmiernego opalania lub spadku ilości estrogenów. zmniejszone wydzielanie łoju w skórze  w tej okolicy  może nasilić jej wiotczenie.

Problemy estetycznym staje się rozstępy (po ciąży lub szybkim przybraniu na wadze). Skóra piersi jest delikatna i wymaga  szczególnej pielęgnacji. Stosowane zabiegi  i kosmetyki mają prawidłowo ja nawilżyć , poprawić jędrność  i sprężystość, a nawet podnosić i napinać. Podczas nakładania kremu zaleca się masaż piersi, od dołu do góry ruchami okrężnymi.
Warto również pamiętać o prawidłowej postawie i ćwiczeniach wzmacniających mięśnie pleców i klatki piersiowej. Ważna rola przypada biustonoszom, które należy dopasować do kształtu i do wielkości piersi.

Skóra szybko traci jędrność i elastyczność. Aby jak najdłużej zachować jej ładny wygląd , potrzeba zastosować specjalna pielęgnację  i poświęcić jej trochę czasu.
Biust kobiet dojrzałych wymaga pielęgnacji kosmetykami o właściwościach ujędrniających i silnie regenerujących. Jednak samo wmasowanie  kosmetyku to za mało . Warto skorzystać z możliwości, jaką dają profesjonalne zabiegi  pielęgnacyjne w gabinecie kosmetycznym.

Po 20. roku życia nie wystarczy już tylko nałożenie balsamu, ale trzeba włączyć preparaty o silniejszym działaniu, przeznaczone specjalnie do biustu. Mają one właściwości odżywcze, nawilżające, ujędrniające i modelujące. W ten sposób piersi będą przygotowane na zmiany, jakie je czekają podczas ciąży i karmienia, w związku z nagłym tyciem lub chudnięciem czy zmianami hormonalnymi.

Kremy, balsamy, serum czy spreje do pielęgnacji biustu zawierają substancje aktywne poprawiające ukrwienie naskórka (Centella asiatica, Kigella africana), hamujące destrukcję włókien kolagenu i elastyny (wyciągi ze skrzypu polnego i przywrotnika), uelastyczniające skórę algi morskie, działające wzmacniająco ekstrakty szałwii, bluszczu i rzepiku.

Macierzyństwo
W okresie ciąży biust wymaga wzmożonej pielęgnacji. W tym czasie piersi kobiety przygotowują się do swojej najważniejszej roli – zaczynają wytwarzać mleko. Zmienia się kształt biustu, staje się on pełniejszy, ciemnieją otoczki brodawek.

W czasie ciąży i karmienia skóra piersi narażona jest na znaczne rozciągnięcie, co często powoduje pojawienie się rozstępów. Walka z tym defektem jest bardzo trudna, dlatego lepiej jest zapobiegać, stosując od najwcześniejszego okresu ciąży (a nawet już przed ciążą) preparaty przeciw rozstępom.

Po kąpieli warto nałożyć na biust i dekolt dużą ilość oliwki (najlepiej dla dzieci) i pozwolić, aby wsiąknęła w skórę. Kobiety mające bardzo delikatne brodawki piersiowe powinny je hartować, przygotowując do późniejszego karmienia noworodka.

skora piersiGimnastyka, masaż, słońce

Na atrakcyjny wygląd piersi ogromny wpływ ma utrzymywanie wyprostowanej postawy. Przy garbieniu się mięśnie piersiowe biustu są przykurczone, piersi opadają. Aby je podnieść, wystarczy się wyprostować.

Odpowiednio napięty mięsień piersiowy jest rusztowaniem podtrzymującym biust. Można go wzmocnić odpowiednimi ćwiczeniami, pływaniem albo tańcem. Bez względu na rozmiar piersi, w trakcie ćwiczeń fizycznych należy nosić właściwie dobrany biustonosz.

Niezastąpione jest pływanie, podczas którego pracuje wiele grup mięśni, a opór wody działa jak mikromasaż. Najlepsze efekty daje pływanie w morzu (thalassoterapia), gdzie ruch fal i sól morska usprawniają krążenie krwi, w konsekwencji działając ujędrniająco.

Masaż lub automasaż piersi powoduje lepszą cyrkulację krwi i limfy, wymianę płynów międzykomórkowych, dotlenienie i odżywienie tkanek oraz szybsze usuwanie toksyn. Fizjologicznie masaż uelastycznia i wzmacnia podtrzymujące piersi więzadła, a kosmetycznie ujędrnia, odmładza, poprawia wygląd biustu. Polecany jest szczególnie po dłuższym okresie karmienia piersią i po nagłej utracie wagi ciała.

Nie wolno poddawać się zabiegom masażu biustu przed i w trakcie pierwszych dni menstruacji. Automasaż musi być wykonywany bardzo ostrożnie i delikatnie, gładzącymi, okrężnymi ruchami, aby nie rozciągać skóry.

Skóra na biuście jest bardzo delikatna, skłonna do przebarwień i szybkiego wiotczenia. Dlatego nadmierne opalanie szkodzi piersiom szczególnie. Najlepiej wcale ich nie opalać, jeśli jednak się na to zdecydujemy, należy stosować preparaty ochronne z bardzo wysokim filtrem UV, a po opalaniu zadbać o odpowiednie nawilżenie.

Biust nie lubi

  • Kąpieli w zbyt ciepłej wodzie
  • Opalania topless
  • Solarium
  • Gwałtownego odchudzania
  • Szybkiego tycia
  • Spania na brzuchu

Reply