Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną rolę w mieszkaniu odgrywają barwy. Dlatego, aby zmienić nastrój wnętrza wystarczy zmienić jedno. Kolory.

Dobór kolorów powinien ściśle współgrać z potrzebami domowników. W nieodpowiedni sposób dopasowany kolor zamiast korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie wypadnie bardzo źle. Dodatkowo może popsuć humor, utrudnić koncentrację, wprowadzać w stan irytacji czy depresji. Zabawa barwami może być ciekawa, jeśli będzie prowadzona z umiarem. Nie wszystko to, co na pierwszy rzut oka wygląda ładnie, będzie tak samo wyglądało po upływie dłuższego czasu. Wówczas może być męczące.

Rola kolorów w codziennym życiu

Najbezpieczniejszym kolorem jest biały i wszystkie jego odcienie. Optycznie powiększa przestrzeń, dając wrażenie większego wnętrza. Idealnie sprawdzi się w małych mieszkaniach. Jest kojarzony z czystością, swobodą i relaksem. Bardzo dobrze wpływa na pamięć i koncentrację. Dlatego z powodzeniem można go stosować w gabinetach i biurach. Znajduje zainteresowanie wśród osób dynamicznych i otwartych.

Żółty jest kojarzony ze słońcem i plażą, często przywołuje wakacyjne wspomnienia. Bardzo dobrze wpływa na wszelkie konflikty, które potrafi rozładować. Kolor nie jest polecany osobom, które są wrażliwe na krytykę. Wzbudza w nich irytację.

Pomarańczowy pobudza do życia, daje energię do działania, dobroczynnie wpływa na wzrost własnej wartości. Szczególnie ceniony przez osoby młode, dynamiczne i otwarte na świat.

Czerwień to ogień i miłość. Ożywia smutne wnętrza, korzystnie wpłynie na samopoczucie osób zmęczonych, ospałych lub spragnionym sukcesu. Cholerycy i osoby żyjące w ciągłym stresie muszą tego koloru unikać.

Różowy oznacza romantyczność i dziewczęcość. Kojarzony z kolacją przy świecach i … erotyką. Jest świetną propozycją dla osób, które cenią ryzyko i doznania zmysłowe.

Niebieski należy do chłodnych kolorów. Kojarzony z niebem i wodą. Szumem fal i ogromem oceanu. Potrafi uspokoić i pobudzić do pracy. Czujesz się zestresowany? Brak ci wypoczynku? Pomaluj ściany na niebiesko. To powinno pomóc.

Zielony to kolor nadziei. Przypomina wiosnę i przyrodę. Uspakaja, daje poczucie bezpieczeństwa, a więc najlepiej wpływa na samopoczucie osób zbyt aktywnych, które mają kłopoty z podejmowaniem decyzji. Pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości.

Fioletowy jest łagodny i zagadkowy jednocześnie. Idealnie wpływa na nastrój osób, którym brakuje zgody w życiu, szukają miłości i spokoju.

Brąz jest ciepłym kolorem. W nadmiernej ilości może wprowadzać w stan melancholii. Powinny go unikać osoby zamknięte w sobie.

Czarny jest oznaką indywidualizmu. Najlepszy jest dla osób ceniących swobodę i niezależność. Nie zalecany z kolei dla osób przygnębionych. Należy pamiętać, że nadmierna czerń we wnętrzu może przygnębiać.

Reply