Wrzody żołądka

Wrzody żołądka to dość powszechnie występujący problem. Mogą się one pojawiać u ludzi w każdym wieku i bardzo często zdarza się tak, że pojawiają się i znikają samoistnie, a chory nawet nie orientuje się, że cos w jego organizmie jest nie tak.

Lekka postać wrzodów żołądka

Dotyczy to lekkich postaci wrzodów, które mogą mieć nawet małe dzieci, jednak cięższa postać wrzodów, czyli choroba wrzodowa, wymaga już leczenia i daje bardzo wyraźne dolegliwości. Są to przede wszystkim bóle brzucha, zwykle nadbrzusza, najczęściej pojawiające się po zjedzeniu posiłku, nawet niewielkiego. Może się także pojawiać charakterystyczne uczucie pełności nieadekwatne do ilości przyjętego pokarmu.

Takie objawy oczywiście nie muszą od razu oznaczać obecności wrzodów, jednak warto to sprawdzić. Można to wykluczyć bądź potwierdzić wykonując badanie krwi na obecność wrzodów, bądź – jeśli zajdzie taka konieczność – poprzez gastroskopię, która słynie jako mało przyjemne badanie, ale lepiej się przed nią nie uchylać, ponieważ nieleczone wrzody mogą doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Polegają one głównie na tym, że wrzody, gdy są nieleczone, powiększają się i pękają, dziurawiąc ściany organów, na których są umiejscowione, czyli zwykle żołądka lub dwunastnicy.

Perforacja

Jest to bardzo groźne zjawisko zwane perforacją, ponieważ przedziurawienie ściany narządu sprawia, że zawartość danego organu wylewa się do jamy brzusznej. Ponieważ zawiera ona soki trawienne, jest kwaśna, a więc silnie drażniąca, dlatego może spowodować ogromne spustoszenie w organizmie. Perforacja taka jest bezpośrednim zagrożeniem życia człowieka i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a i potem niewykluczone jest, że konieczne będzie długie leczenie, jeśli do jamy brzusznej zdołała wydostać się duża ilość treści żołądka bądź dwunastnicy, która poczyniła znaczne spustoszenie.

Widać zatem, że profilaktyka i baczne obserwowanie organizmu oraz konsultowanie każdej zaobserwowanej przypadłości z lekarzem to znacznie lepsze rozwiązanie niż zwlekanie z wizytą u lekarza, które oprócz bólów brzucha, może też mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Reply