Zakażenia grzybicze skóry

grzybica stóp

Zakażenia grzybicze skóry

Grzybica stóp i grzybica nieowłosionej skóry to choroby skóry wywołane przez grzyby zwane dermatofitami.

Tymi grzybami łatwo się zarazić od innych ludzi i zwierząt, a także wtedy, gdy skóra ma kontakt z przedmiotami domowego użytku, gleba lub stale wilgotnymi miejscami, np. podłogą kabin prysznicowych czy basenów pływackich.

Objawy grzybicy

Kilka gatunków chorobotwórczych grzybów, wywołujących m.in grzybicę stóp i grzybice skóry owłosionej i nieowłosionej, znajduje odpowiednie warunki rozwoju w ciepłych i wilgotnych miejscach, tj. skóra między palcami stóp, pod biustem czy w pachwinie. Jednym z objawów zakażenia jest czerwona, swędząca wysypka. Zakażona skóra może się łuszczyć i zaczyna pękać. Zarodniki grzybów mogą się przenosić na inne osoby lub zwierzęta.

Objawem grzybicy skóry nieowłosionej są okrągłe, białawe, swędzące plamki o wyraźnie odgraniczonych czerwonych brzegach. Kiedyś przypuszczano, że tę chorobę wywołują robaki. Zmiany pojawiają się najczęściej na tułowiu lub głowie.

Grzybica owłosionej skóry głowy występuje najczęściej u dzieci. Tworzą się wtedy okrągłe, swędzące, pozbawione włosów plamy. Skórę może również zakażać Candida albicanas, grzyb należący do drożdżaków. Uważa się, że jest jednym z czynników wywołujących łupież.

Zapobieganie grzybicy

Zakażenia grzybice rozwijają się w ciepłych, wilgotnych miejscach. Dlatego należy dokładnie osuszać skórę po umyciu, zwłaszcza w czasie upałów. Aby zapobiec przenoszeniu się grzybic, każdy członek rodziny powinien używać własnego ręcznika.

Chore osoby powinny myć ręce po dotknięciu zakażonych okolic ciała.

Zapobieganie grzybicy stóp

  • Codziennie zmieniaj skarpety i buty.
  • Wietrz obuwie, zanim ponownie je włożysz.
  • Stosuj środki zapobiegające poceniu stóp.
  • Wybieraj buty ze skóry lub innych naturalnych materiałów albo zaopatrzone w otwory wentylacyjne, jeśli materiał jest syntetyczny.
  • Nie chodź boso w publicznych przebieralniach.
  • Używaj bawełnianych skarpet.

Zapobieganie grzybicy nieowłosionej skóry lub grzybicy owłosionej skóry

Jeśli masz w domu zwierzęta, często czyść odkurzaczem dywany, wykładziny i pokrycia mebli, aby zarodniki nie mogły się przenieść z zakażonego zwierzęcia.

Leczenie zakażeń grzybiczych

Aromatoterapia

W przypadku grzybicy stóp wieczorem, zanim pójdziesz spać, wymocz stopy przez 10 minut w miednicy ciepłej wody z dodatkiem dwóch kropli olejków z drzewa herbacianego, lawendowego i nagietkowego. Możesz również zastosować na stopy ciepły okład z tkaniny namoczonej w tej mieszaninie. Okład należy owinąć folią plastikową, a następnie założyć skarpetki, aby się nie zsunął. Rano posmaruj skórę między palcami mieszanina wymienionych olejków, do której należy jeszcze dodać pół łyżeczki olejku z drzewa herbacianego.

W przypadku grzybicy stóp lub grzybicy skóry nieowłosionej i owłosionej zmieszaj dwie krople olejku eukaliptusowego z dwiema łyżeczkami oleju z jojoby i nanieś na zakażona skórę.

Leki ziołowe

  • Dwa razy dziennie smaruj zakażone miejsce naparem z łopianu albo rozcieńczoną nalewką z nagietka lub rumianku.
  • Trzy razy dziennie smaruj chore miejsce rozcieńczoną nalewka z lebiodki pospolitej lub jeżówki.
  • Raz lub dwa razy dziennie pij filiżankę herbatki przygotowanej z mieszaniny jeżówki, pokrzywy, łopianu, mięty i korzenia mniszka lekarskiego. Wzmacnia on układ odpornościowy organizmu i pomaga zwalczać zakażenia.

Leki z kredensu

  • Namocz bawełnianą szmatkę w miodzie lub occie jabłkowym i przyłóż na noc do zakażonego miejsca.
  • Codziennie wcieraj w zakażone miejsce rozgnieciony ząbek czosnku.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy zmiany na skórze są bardzo nasilone.
  • Gdy grzybica nie ustępuje pomimo leczenia.

Reply