Zamiast zastrzyku czy kroplówki – plaster!

Plaster

Zamiast zastrzyku czy kroplówki – plaster!

Jeszcze do niedawna leki mogły być podawane drogą dożylną lub domięśniową w postaci zastrzyku lub kroplówki.

Teraz to się zmieniło i nie trzeba przerywać ciągłości skóry. Wszystko za sprawą transdermalnych systemów terapeutycznych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i coraz liczniejszą grupą odbiorców.

Transdermalne systemy terapeutyczne to wielowarstwowy plaster o zróżnicowanym kształcie i rozmiarach, który zawiera w swoim składzie tylko jedną lub kilka substancji leczniczych. Po raz pierwszy system TTS został odnotowany w USA w latach 80-tych. Ówczesny plaster zawierał nitroglicerynę, która powszechnie była podawana chorym cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca. Po upływie czasu i wykonanych badań naukowcy doszli do wniosku, że wyraźnie zmniejszyła się zachorowanie na zawał mięśnia sercowego, dlatego zaczęto poszukiwania podobnych rozwiązań dla innych jednostek chorobowych.

Plastry stosuje się na zdrową skórę. W miejscu ich przyklejenia lek przedostaje się do krążenia ogólnego. Okres jego trwania to zazwyczaj 3-12 godz, w wyjątkowych sytuacjach może to być nawet siedem dni. W tym czasie plaster zapewnia stały poziom substancji leczniczej zawartej we krwi.

Plastry TTS ułatwiają leczenie chorób o charakterze przewlekłym, zwiększają wygodę podawania leków, a tym samym wpływają na komfort życia chorego. Największą zaletą stosowania transdermalnych systemów terapeutycznych jest większe bezpieczeństwo kuracji. Leki podawane przez skórę rozkładają się w przewodzie pokarmowych. W przypadku plastrów TTS jest inaczej. Poza tym można uzyskać znacznie lepszy efekt przy zastosowaniu znacznie mniejszych dawek niż w przypadku leków przyjmowanych doustnie. W konsekwencji wpływamy na zmniejszenie wystąpienia powikłań lub jakichkolwiek innych działań niepożądanych. W momencie, kiedy ze skóry usuniemy plaster, kuracja zostaje w trybie natychmiastowym przerwana.

Stosowanie tego rodzaju specyfiku jest niezwykle proste. Wystarczy przykleić go na suchą, czystą i nieowłosioną skórę. Ważne jest, aby w miejscu nałożenia plastra skóra nie była podrażniona czy uszkodzona. Unikamy miejsc, które narażone są na zwiększony ucisk czy też tarcie. Przed przyklejeniem plastra należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W niektórych sytuacjach producent wskazuje miejsca, w których może, a nawet musi być umiejscowiony plaster, aby otrzymać jak najlepsze rezultaty.

Trzeba brać pod uwagę, że jak każdy lek, tak i plaster może powodować objawy niepożądane. Do najczęściej obserwowanych zalicza się świąd, podrażnienie, pokrzywkę, a także dolegliwości bólowe w miejscu przyklejenia. Dlatego, jeśli zamierzamy kontynuować na dłużej tego rodzaju kurację, trzeba koniecznie zmienić miejsca aplikacji. W przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, ich przebieg będzie bardzo łagodny.

Transdermalna terapia jest stosowana w antykoncepcji, w zespole niespokojnych nóg, chorobie Alzheimera, przy nadciśnieniu, w chorobie wieńcowej, Parkinsona oraz chorobie lokomocyjnej. Wykazuje dobroczynny wpływ w leczeniu depresji, uzależnień, bólu oraz zaburzeń pęcherza moczowego.

Reply