Jak zaimponoiwać pracodawcy, aby dostać pracę?

Zaimponowanie pracodawcy wcale nie jest trudne!

Do rozmowy o pracę warto się przygotować, aby dobrze wypaść. Także przy wysyłaniu CV trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Rynek pracy nie ma wiele do zaoferowania. Bezrobocie wciąż stanowi jeden z kluczowych problemów w polskiej gospodarce. Młodzi ludzie kończą studia i borykają się z brakiem pracy. Szukają zatrudnienia już nie tylko w swoim zawodzie, ale także w innych branżach.

Chociaż mówi się, że kluczem do sukcesu jest doświadczenie, okazuje się, że pracodawcy zwracają uwagę na wiele innych aspektów. Dzisiaj omawiamy najważniejsze z nich.

O czym warto pamiętać przy szukaniu pracy?

Pierwszym z nich jest odpowiednie kulturalne zaprezentowanie własnej osoby. Jeżeli wysyłamy dokumenty aplikacyjne przez Internet, powinniśmy zadbać o poprawność tekstu, w którym przedstawiamy swoją kandydaturę. Powszechne stało się użycie sformułowania: „Witam”. Jest ono jednak niedopuszczalne i bardzo niegrzeczne. Uważa się, że tego typu określenie jest zbyt mało oficjalne. Dlatego też przyjmuję się, że oficjalnym i w pełni taktownym zwrotem jest: „Szanowni Państwo…”.

Kiedy pracodawca czyta wiadomość, często bierze pod uwagę wszystkie najmniejsze szczegóły. Wystrzegać należy się wszelkich błędów ortograficznych czy stylistycznych. Uwagę przykuwa także treść, którą piszemy do osób odpowiedzialnych za rekrutację. Nie mogą być to sformułowania typu: „przesyłam swoje CV, pozdrawiam”. Aplikując na konkretne stanowisko, powinniśmy w treści tekstu to uwzględnić. Poza tym warto dodać, skąd dowiedzieliśmy się o pracy. Piszemy wówczas, że: „w związku z ogłoszeniem, które pojawiło się na stronie internetowej xyz…, przesyłamy swoje dokumenty aplikacyjne”.

Innym ważnym elementem, do którego przywiązuje się szczególną wagę, jest staranne przygotowanie CV i listu motywacyjnego. W Internecie pojawiło się wiele gotowych szablonów, z których korzysta spora liczba bezrobotnych. Tymczasem pracodawca, przeglądając aplikację, nie będzie zadowolony, jeśli na biurku zobaczy kilka takich samych dokumentów. Warto więc przygotować swoje własne dokumenty w taki sposób, aby się wyróżnić. Może być to oryginalny projekt, który przykuje uwagę. CV jest naszą wizytówką, dlatego im bardziej się postaramy, tym lepszą opinię uzyskamy w oczach pracodawców. Dobrze jest sprawdzić tego typu dokumenty pod względem językowym i ortograficznym. Wiele firm i indywidualnych osób oferuje specjalną korektę, która ma na celu wyeliminowanie wszelkich błędów.

Przygotowując aplikację, należy także wybrać odpowiednie zdjęcie, które się w niej znajdzie. Nie może to być fotografia z wakacji lub imprezy. Wówczas pracodawca nie potraktuje nas poważnie. Niestety chociaż wydaje się to oczywiste, nadal ludzie popełniają tego typu błędy. Kobiety eksponują swoje wdzięki na zdjęciach służących do oficjalnych celów. Odpowiednie zdjęcie powinno być wykonane na potrzeby rekrutacyjne, np. kiedy składaliśmy papiery do szkoły wyższej lub w związku z wyrobieniem paszportu. Jeśli nie posiadamy tego typu fotografii, warto je zrobić, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać. Zdjęcia, które wybraliśmy przypadkowo, na pewno nie pomogą nam w zdobyciu pracy, mogą nam jedynie zaszkodzić. Są oczywiście specjalne oferty dla modelek czy hostess, kiedy prosi się o zdjęcia całej sylwetki, aczkolwiek tego typu praca wymaga od potencjalnych pracowników szczególnej aparycji. Natomiast w przypadku innych standardowych zawodów najważniejszy jest schludny wygląd. Dlatego biało-czarny strój wydaje się najbardziej stosowny.

Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Zespół osób rekrutujących przeprowadza z kandydatem rozmowę, zwykle trwającą do godziny czasu. Wówczas potencjalny pracownik musi wykazać się nie tylko swoją wiedzą, ale także pokazać się z jak najlepszej strony. Liczy się osobowość, sposób wysławiania, nawet siedzenia i gestykulowania. Odpowiadając na pytania rekrutera, warto być pewnym tego, co mówimy. Kiedy rozmawiamy, powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy, nie możemy pokazywać, że jesteśmy zestresowani. Pamiętajmy, że o to samo stanowisko ubiega się wielu innych kandydatów. Jeśli więc tracimy swoją szansę nie dlatego, że nie mamy doświadczenia, ale z uwagi na gorszą prezentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto nad sobą pracować, przygotowywać się do każdego spotkania, wyciągać wnioski i starać się nie popełniać tych samych błędów.

Czasami szukamy pracy bardzo długo, zastanawiamy się, co jest nie tak, dlaczego znowu się nie udało, być może problem tkwi w autoprezentacji. Warto więc przeanalizować swoje CV, pomyśleć, co mogło nie spodobać się podczas procesu rekrutacyjnego. Szukanie pracy to także ciężka praca, która, aby dała efekty, musi być właściwie wykonana.

Reply