Przedstawiciel handlowy – pewna praca w dobie kryzysu
Wybierając kierunek studiów, mamy konkretne cele. Chcielibyśmy osiągnąć sukces w tym co będziemy robić, zapewnić sobie i swojej rodzinie jak najlepsze warunki życia. W dobie panującego kryzysu nawet dyplom dobrej uczelni nie gwarantuje nam jednak pracy.
Jeśli już pojawiają się oferty, to dla osoby bez doświadczenia, jedynie z dyplomem wyższej uczelni, pozostają te najmniej atrakcyjne, często za najniższą krajową lub poniżej pewnych oczekiwań świeżo upieczonego magistra.
Jak znaleźć pracę?
Osoba, nawet z wyższym wykształceniem, która nie ma doświadczenia w pracy, ma bardzo trudną misję do wykonania – zdobycie pierwszej pracy. Dobre firmy szukają przeważnie młodych, wykształconych, ale już doświadczonych pracowników.
Bardzo ciekawą propozycją dla młodego człowieka jest praca na stanowisku przedstawiciela handlowego. Często można spotkać oferty dla osób „świeżo” po szkole i jest to szansa na zdobycie bardzo cennego, w perspektywie przyszłej kariery, doświadczenia. Podstawowe wymagania stawiane kandydatom to przeważnie łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi oraz posiadanie prawa jazdy.
Przedstawiciel handlowy – zawód odporny na kryzys
W dobie kryzysu gospodarczego firmy często są „skazane” na poszukiwanie nowych rynków zbytu na swoje towary lub usługi. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy wystarczyło stworzyć produkt i czekać na klienta. Obecnie konkurencja walczy na rynku jakością i ceną. Oczekiwanie na klienta przestało przynosić efekty i trzeba było wyruszyć do klienta, czyli w teren. To jest właśnie rola przedstawiciela handlowego – reprezentowanie firmy u klienta. Firmy potrzebują coraz takich właśnie pracowników.
Przedstawiciel handlowy błędnie kojarzy się wielu z nas z domokrążcą. Są to obecnie ludzie wykształceni, znający języki obce, potrafiący się odnaleźć na „kapryśnym” rynku pracy. W dobrych firmach zarabiają duże pieniądze, pracują z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i to w nich najwięcej pieniędzy inwestują firmy, gdyż to ich praca przekłada się na efekty finansowe. Od przedstawiciela handlowego zależy wizerunek firmy. Klient bardzo często nawet nie widzi firmy, z którą prowadzi interesy, gdyż wszelkich formalności dokonuje z nim przedstawiciel.
Nawet po zwolnieniu takiego pracownika z firmy nie ma on większych trudności ze znalezieniem kolejnego pracodawcy. Przedstawiciele handlowi postrzegani są jako ludzie odporni na stres, z inicjatywą i dużą samodyscypliną. Bardzo często całe tygodnie spędzają w delegacji, więc ich przywiązanie do firmy jest niepodważalne. Są okiem i uchem szefa w terenie, co pozwala dostosowywać się do działań konkurencji. Potrafią szybko się odnaleźć w nowej branży, gdyż najważniejsze jest to jak się sprzedaje, a nie co się sprzedaje.
Jest to zawód dla osób ambitnych, które lubią wykorzystywać swoją kreatywność, które lubią samodzielność i nie znoszą ograniczeń. Pensje przedstawicieli są różne, w zależności od efektów ich pracy. Najczęściej pensja składa się z kilku składników: stałej i prowizji, czyli części niejako „wypracowanej” przez handlowca, stąd w zasadzie brak ograniczeń co do wysokości pensji. Najczęściej mają do dyspozycji służbowe samochody, telefony komórkowe, laptopy i inne dodatki, co sprawia, że nie muszą na to łożyć pieniędzy z własnej kieszeni. Standardem są delegacje, w czasie których często opłacane są noclegi oraz całodzienne wyżywienie pracownika w dniu lub dniach pełnienia obowiązków służbowych.
Pracodawcy nie żałują pieniędzy dla dobrych przedstawicieli, gdyż zadowolony i efektywny pracownik w terenie to same zyski dla firmy. W mediach pełno jest ofert dla przedstawicieli, nawet dla tych bez doświadczenia.