Jamajka – wyspa słońca

Jamajka

Jamajka – wyspa słońca

Jamajka to wyspa słońca. Sezon turystyczny trwa tutaj przez cały rok. Jej wyjątkowa atmosfera czyni z niej idealne miejsce na wypoczynek. Jamajka, jako kraj leżący na wyspie posiada wiele plaż, zarówno miejskich, jak i w typowo turystycznych kurortach.

 

 

  • Położenie: państwo w Ameryce Środkowej na wyspie Jamajka, w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim
  • Powierzchnia: 10 991 km
  • Stolica: Kingston
  • Główne miasta: Spanish Town, Montego Bay, Savanna la Mar, St. Ann’s Bay, P. Antonio

Warunki naturalne

JamajkaPowierzchnia w znacznej części górzysta. Na wschodzie wznoszą się zbudowane ze skał metamorficznych Góry Błękitne z najwyższym szczytem Blue Mountain (2256 m n.p.m.).

Dwie trzecie powierzchni wyspy zajmuje wapienny płaskowyż o wysokości około 500 m n.p.m. Na północnym zachodzie przybiera on rozwinięte formy krasowe. Na wybrzeżu rozciągają się niziny nadbrzeżne, najszersze występują na południu kraju. Sieć rzeczna Jamajki jest dobrze rozwinięta, zwłaszcza na wschodzie i południu. Największe rzeki to Minho i Cobre. Na Jamajce występują gorące źródła mineralne. Kraj leży w strefie wstrząsów tektonicznych.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=0uDJJ1wBgaM[/tube]

Klimat

Klimat równikowy, wybitnie wilgotny, z roczną średnią sumą opadów 2000 mm; w górach (na północnym wschodzie) w lecie i w jesieni od 5000 do 7000 mm. Deszcze występują sezonowo, a temperatura w ciągu całego roku jest wyrównana. Latem i jesienią kraj nawiedzają cyklony.

JamajkaFauna i flora

Północno-wschodnie stoki gór porasta wiecznie zielony las równikowy, na wschodzie – lasy zrzucające liście w okresie suszy. Na południu rozciągają się tereny z kolczastym buszem przechodzącym w sawanny, coraz częściej wypierane przez pastwiska. Duże odcinki wybrzeża porastają namorzyny. Na wyspie występują liczne gatunki kolorowych ptaków.

 

Uroda Jamajki była wielokrotnie opiewana w piosenkach. Jedna z nich „Sun of Jamaica”, wykonywana przez zespół „Goombay Dance Band”, stała się światowym przebojem

Historia

Rdzenną ludnością Jamajki byli Arawakowie, niemal całkowicie wyniszczeni. W roku 1493 wyspę odkrył Krzysztof Kolumb podczas swojej drugiej wyprawy i nazwał ją Santiago. Od roku 1509 do wyspy zaczęli docierać osadnicy hiszpańscy, którzy do pracy na roli sprowadzali niewolników murzyńskich. Od połowy XVI wieku wyspa należała do Hiszpanii. Hiszpanie zakładali plantacje kakaowca i kawy. W roku 1655 Jamajkę zdobyli Anglicy i zaczęli ją systematycznie zasiedlać. Wyspa stała się bazą korsarzy, dokonujących napadów na hiszpańskie okręty. Hiszpanie w rewanżu udzielali pomocy zbiegłym czarnym niewolnikom, którzy osiedlali się na niedostępnych terenach i przez Jamajkablisko dwa stulecia nękali Anglików, grabiąc ich dobra. Anglicy uczynili z wyspy dochodową posiadłość dzięki wielkim plantacjom trzciny cukrowej, na których pracowali niewolnicy. Wraz ze zniesieniem niewolnictwa w roku 1833 zakończył się okres prosperity. Na plantacjach zaczęło brakować rąk do pracy, więc zamiast trzciny cukrowej wprowadzono uprawę bananów. Mimo to na wyspie zapanował długotrwały kryzys, który zaostrzył napięcia społeczne, zwłaszcza w 1. połowie XX wieku.

W roku 1866 uchwalono konstytucję, a Jamajka uzyskała status kolonii brytyjskiej. Autonomię uzyskała po II wojnie światowej (1944). W latach 1958-1961 wchodziła w skład Federacji Indii Zachodnich. Od roku 1962 Jamajka jest niepodległa. W tym roku została także członkiem ONZ. Na wyspie występują ogromne dysproporcje w poziomie życia. Problemem jest migracja ludności do miast (ponad połowa ludności mieszka w miastach), gdyż tam skupia się przemysł. Największe możliwości oferuje przemysł wydobywczy (boksyty), ale też właśnie on stwarza największe zagrożenie dla środowiska. To z kolei odbija się niekorzystnie na turystyce, będącej znaczącą gałęzią gospodarki tego kraju.

Turystyka międzynarodowa to jedno z najważniejszych źródeł dochodu jamajskiej gospodarki. Zachętą dla gości zagranicznych jest, oprócz walorów krajobrazowych i klimatu, dobrze rozwinięta sieć dróg, pozwalająca swobodnie poruszać się po wyspie, a także sieć eleganckich hoteli z dobrze utrzymanymi kortami i basenami

JamajkaKultura i sztuka

Sztuka Jamajki przejęła najpierw wzory hiszpańskie, a następnie angielskie, dodając do tego elementy sztuki afrykańskiej. Najlepiej to widać w muzyce. Oryginalną muzyką Jamajki jest reggae, styl powstały w 1. połowie lat sześćdziesiątych XX wieku z połączenia dawnej muzyki jamajskiej z amerykańskim soulem i elementami bluesa. Reggae jest związane z rastafarianizmem, ruchem religijno-politycznym, uznającym Etiopię za duchową ojczyznę ludności czarnej.

Atrakcyjne miejsca

Największą atrakcją turystyczną jest klimat, piaszczyste plaże i ciepłe wody Morza Karaibskiego, a także liczne jaskinie z niezwykłymi formami stalaktytów i stalagmitów na północnym zachodzie kraju. Głównym ośrodkiem turystycznym na Jamajce jest znane kąpielisko morskie Montego Bay.

Nad wapiennym jamajskim płaskowyżem wznoszą się góry fałdowe, będące przedłużeniem gór Ameryki Środkowej. Najwyższe partie tych gór to łańcuchy Gór Błękitnych

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=EBMVOfoMrb0[/tube]

Reply