Naturalne sposoby na reumatyzm

reumatyzm

Naturalne sposoby na reumatyzm

Schorzenia reumatyczne oznaczają zmaganie się z bólem, niekiedy bardzo dotkliwym. Łagodzą go środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zażywane przez dłuższy czas, nie pozostają jednak obojętne dla organizmu. Mogą wpływać negatywnie na pracę żołądka, wątroby i nerek. Na szczęście leczenie farmakologiczne można wspomóc, a niekiedy nawet zastąpić metodami naturalnymi. Sprawdź jak dzięki naturalnym sposobom zmniejszyć, a nawet zlikwidować ból.

 

Leczenie zimnem

Krioterapia to leczenie przy pomocy niskich temperatur, jest zalecane głównie w okresach zaostrzenia choroby. Ulgę przynoszą zimne okłady z lodu, chłodne kąpiele stawu w naczyniach wypełnionych kostkami lodu, zimne natryski, miejscowe schładzanie stawu oparami ciekłego azotu wydobywającego się ze specjalnej dyszy lub 3-5-minutowy pobyt w tzw. kriokomorze (gdzie panuje temperatura ok. -160°C). Naczynia krwionośne pod wpływem chłodu kurczą się na krótko, a następnie gwałtownie rozszerzają. W ten sposób obniża się napięcie mięśniowe.

Leczenie ciepłem

Ciepło służy prawie wszystkim schorzeniom reumatycznym, lecz wysokie temperatury wykorzystujemy, gdy dolegliwości nie są bardzo nasilone. Ciepło powoduje przekrwienie tkanek, dzięki czemu mięśnie i zesztywniałe stawy rozluźniają się, a ból zdecydowanie łagodnieje.

Wilgotne rozgrzewanie

Zamocz ręcznik w gorącej wodzie, wyciśnij i przykładaj do chorego stawu na 10-15 minut rano i wieczorem. Równie skuteczne są okłady z siana. Płócienny woreczek należy napełnić do 2/3 sianem, potem włożyć go na 10 minut do wrzątku, wycisnąć i przyłożyć do chorego stawu.

Suche okłady

Rozgrzej na patelni garść nasion lnu lub naturalnej soli kąpielowej. Następnie len lub sól przesyp do płóciennego woreczka i – zanim przyłożysz do chorego stawu – owiń go ręcznikiem, żeby uniknąć poparzenia.

Rozgrzewające kąpiele

Rozgrzewają stawy i rozluźniają mięśnie. Temperatura kąpieli nie powinna jednak przekraczać 38°C i trwać nie dłużej niż 5-15 minut. Do wody można dodać zioła. Z gorących kąpieli powinni zrezygnować chorzy na osteoporozę. Pod wpływem ciepła bóle nie tylko nie ustąpią, ale nawet mogą się nasilić.

  • Kąpiel borowinowa działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Kostkę borowiny wystarczy rozpuścić w wannie.
  • Kąpiel solankową najlepiej przygotować z soli bocheńskiej, z Morza Martwego lub iwonickiej (4-5 łyżeczek na wannę).
  • Do kąpieli ziołowej można użyć 200 g macierzanki lub tymianku. Zioła zalewa się 3 litrami wrzątku, po kwadransie napar przelewa się do wanny.

ziołaZioła przeciwbólowe i przeciwzapalne

W schorzeniach reumatycznych dużą ulgę przynoszą zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można samemu przygotować odwar z wierzby, kapusty, lnu, podbiału czy gorczycy. W aptekach dostępne są również gotowe mieszanki ziołowe. Zioła można też stosować miejscowo, w postaci okładów.

Odpoczynek

Jest niezwykle ważny w schorzeniach reumatycznych, ponieważ bóle stawów nasilają się w sytuacjach stresowych. Czasem wystarczy 15-20 minut odpoczynku w ciągu dnia.

masażMasaż

Masuje się nie obolałe stawy, ale przylegające do nich mięśnie i ścięgna. Zmniejsza to sztywność i napięcie mięśni, poprawia ukrwienie tkanek. Masaż może być klasyczny (polegający na rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu ciała), wodny (silnym strumieniem wody) lub przyrządowy (za pomocą urządzeń wibracyjnych, np. rolek, pasów). Najlepiej stosować technikę uciskową. Do masażu można używać maści albo żelów przeciwbólowych, rozgrzewających.

Magnetoterapia

To oddziaływanie na organizm pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości. Bolący staw, np. nadgarstek, wkładamy do specjalnej obręczy, która wytwarza zmienne pole magnetyczne. Magnetoterapia jest całkowicie bezbolesna. Zabieg polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych na skutek pulsacji, dzięki czemu krew przepływa przez nie szybciej. Ponieważ magnetoterapia wpływa na przewodnictwo elektryczne nerwów, znacznie słabiej odczuwamy ból.

Laseroterapia

To oddziaływanie specjalnym, niskoenergetycznym laserem. Podczas zabiegu głowica lasera przesuwa się przez kilka minut nad chorym stawem. Poprawia on ukrwienie, rozluźnia mięśnie, zmniejsza ból.

gimnastykaGimnastyka

Żadne środki farmakologiczne nie zastąpią ruchu. Nawet wtedy, gdy odczuwamy ból, nie rezygnujmy z gimnastyki, najlepiej rozciągającej. Jedynie w okresie zaostrzenia choroby, kiedy stawy są opuchnięte i ciepłe, trzeba ograniczyć ćwiczenia. Najlepiej, gdy program ćwiczeń jest przygotowany przez rehabilitanta i uwzględnia możliwości chorego oraz stopień i zakres uszkodzenia stawów. Prawidłowo dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie, które podtrzymują chore stawy.

Dieta

Powinna dostarczać organizmowi niezbędnych składników, zwłaszcza wapnia, a jednocześnie pomagać w utrzymaniu prawidłowej wagi. Należy ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów i cukrów, a zwiększyć ilość warzyw, owoców, białego mięsa, ryb i produktów mlecznych. Warto też pamiętać, że pewne składniki pokarmowe mogą u niektórych osób nasilać dolegliwości związane z chorymi stawami. Należą do nich: mięso, kukurydza, mleko, żółty ser, pomarańcze, ryż, pomidory. Inne natomiast, np. obecne w rybach morskich cenne kwasy tłuszczowe Omega-3, łagodzą objawy. Przeciwzapalnie działa też zielona herbata.

Reply