Zaburzenia emocjonalne

Zaburzenia emocjonalne

Zaburzenia emocjonalne

Nieustanne napięcia wynikające z utrzymujących się emocji, tj. smutek, złość, obawa i lęk, może bardzo destrukcyjnie wpływać na zdrowie fizyczne.

Zmienia bowiem ono stężenie w organizmie hormonów i neuroprzekaźników – substancji pośredniczących w przekazywaniu informacji w układzie nerwowym.

Te zmiany wywołują apatię i zmęczenie, a także osłabiają siły obronne organizmu. To z kolei zwiększa wrażliwość na zakażenia i takie choroby, jak reumatoidalne zapalenie stawów, wywołane przez atak komórek układu odpornościowego na własne tkanki.

Sposób, w jaki dana osoba reaguje na przeciwności losu, kształtowany jest przez jej osobowość, doświadczenia i okoliczności życiowe. Ktoś reaguje chorobą na problem, z którym inny radzi sobie stosunkowo łatwo. Można jednak opanować metody radzenia sobie z kłopotami.

Zapobieganie zaburzeniom emocjonalnym

Nie musimy zawsze tak samo reagować na trudne sytuacje, np. długo i z trudem skrywane emocje prowadzą z czasem do złego samopoczucia i niekorzystnie wpływają na stosunki z otoczeniem.

Spróbuj więc zmienić swe reakcje na przeciwności losu. Jeśli masz zwyczaj ukrywania swych odczuć, powinieneś nauczyć się większej otwartości.

  • Staraj się poznać samego siebie, akceptuj swe słabe i silne strony, ustal swoje najważniejsze cele i dąż do nich.
  • Jeśli masz kłopoty z podejmowaniem decyzji, zastanów się nad swymi wyborami i celami. Nie obawiaj się poczucia straty związanego z odrzuconym przez siebie wyborem życiowym.
  • Pamiętaj, ze całkowita kontrola wszelkich aspektów życia nie jest ani możliwa, ani pożądana i do tego stwierdzenia dostosuj swe oczekiwania.

Leczenie zaburzeń emocjonalnych

Ćwiczenia umysłowe

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że optymizm zabezpiecza nas przed schorzeniami psychicznymi i fizycznymi. Jeśli masz zwyczaj dostrzegania jedynie czarnych stron życia, postaraj się spojrzeć na świat w sposób bardziej zrównoważony. Kiedy np. rozpada się Twój związek, oczywiste są negatywne strony tego faktu, ale bywają również pozytywne.

Jeśli nawet nie jesteś w stanie dostrzec spraw w pozytywnym świetle, zamiast rozpamiętywać ból i rozpacz , spróbuj pójść naprzód. Może łatwiej zniesiesz trudną sytuację, gdy przyjmiesz do wiadomości, że w życiu nic nie pozostaje, takie samo.

Problemy emocjonalne wynikają niekiedy z braku umiejętności porozumiewania się z innymi.

Porozumienie

Jedną z głównych przyczyn naszych problemów emocjonalnych jest to, że trudno nam, szczególnie w sytuacjach stresowych, jasno wyrazić swoje odczucia lub wcale tego nie potrafimy.

  • Zamiast zwierzać się komuś z tego, co czujemy, i wyjaśnić, dlaczego tak jest, a potem wysłuchać naszego rozmówcy, krzyczymy, kłócimy się, oskarżamy lub przestajemy się odzywać. Spróbuj w jasny sposób opowiedzieć o swoich reakcjach. Im jest to trudniejsze i bardziej kłopotliwe, tym ważniejsze jest porozumienie. Im wcześniej podzielisz się przykrymi odczuciami, tym lepiej.
  • Nie czekaj, aż złość i żal narosną tak, ze żadna ze stron nie będzie skłonna do ustępstw.
  • Zanim porozmawiasz o danym problemie, sporządź listę spraw, które chcesz omówić. Dzięki temu żadna z nich ci nie umknie.
  • Powiedz drugiej stronie jasno i w sposób bezkonfliktowy, jaki jest Twój cel, a potem uważnie wysłuchaj, co ona ma do powiedzenia.
  • Uważaj, by nie wpaść w pułapkę niewłaściwego dzielenia się odczuciami. Starannie dobierz zaufaną osobę oraz miejsce i czas, gdzie pragniesz dokonać swych zwierzeń.

Zrozumieć samego siebie

Podstawowe znaczenie w pokonywaniu trudności emocjonalnych ma zrozumienie własnych reakcji i zachowań. Niektórzy prowadzą w tym celu dziennik. Ty również spróbuj zapisywać codziennie swoje odczucia.

  • Zastanów się, jakie przeżycia lub okoliczności się do nich przyczyniły i jak poradziłeś sobie z trudnymi emocjami. Kiedy stopniowo zaczniesz rozpoznawać wzorce własnych odczuć i zachować, możliwe, że będziesz mógł bardziej świadomie modyfikować swe reakcje negatywne.
  • Jeśli na przykład na obelgi lub krytykę pod swym adresem odpowiadasz zawsze przygnębieniem i oskarżaniem siebie, pomocne może okazać się skierowanie uwagi na zachowanie drugiej strony i zastanowienie się nad jego przyczynami. W ten sposób unikniesz przejmowania na siebie odpowiedzialności za innych.

Aromatoterapia

  • Dodaj do ciepłej kąpieli po kilka kropli olejków szałwiowego oraz jałowcowego, żeby rozluźnić się psychicznie i dobrze spać w nocy. Nie stosuj tych olejków, jeśli jesteś w ciąży.
  • Kiedy poczujesz przygnębienie, wypełnij swój pokój wonnym aromatem, umieszczając w nawilżaczu sześć kropli olejku szałwiowego (pomiń go, jeśli jesteś w ciąży), trzy różanego i jedna kroplę olejku sandałowego.

Esencje kwiatowe Bacha

Są stosowane w terapii zaburzeń umysłowych i emocjonalnych. Weź pod uwagę swój sposób reagowania na przeciwności losu.

Oto kilka przydatnych esencji:

  • Wiśnia pospolita. Jeśli trudno opanować Ci złość
  • Ostrokrzew kolczasty. Jeśli czujesz zazdrość i przepełnia Cię nienawiść
  • Modrzew. Jeśli brakuje Ci wiary we własne możliwości.
  • Figlarek plamisty. Jeśli jesteś nieśmiały lub ciągle się boisz
  • Sosna. Jeśli stale się obwiniasz
  • Śniadek. Jeśli jesteś w żałobie po stracie kogoś bliskiego
  • Wierzba. Jeśli litujesz się nad sobą lub odczuwasz gorycz i urazę.

Inne terapie

Pomocy może udzielić doświadczony doradca lub psychoterapeuta. Skuteczne bywają również inne terapie, np. biosprzężenie zwrotne, osteopatia czaszki, czy leczenie sztuką.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy problemy emocjonalne szkodzą kontaktom z otoczeniem, lub gdy w inny sposób zaburzają dotychczasowy tryb życia.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Masz myśli samobójcze.

Reply