Antykoncepcja bez recepty

prezerwatywa

Antykoncepcja bez recepty

W XXI wieku każda kobieta może skutecznie kierować swoją płodnością, wybierając odpowiednią dla swoich potrzeb metodę antykoncepcyjną. Najlepiej jednak skonsultować ją z lekarzem – ginekologiem, gdyż w zależności od wieku, stanu zdrowia, stylu życia i potrzeb kobiety powinny wybierać zupełnie inne środki. Dodatkowo wiele środków antykoncepcyjnych dostępnych jest tylko na receptę.

Różne metody wybiorą kobieta, która nie chce zajść w ciążę pod żadnym pozorem, i kobieta, która póki co nie dojrzała do macierzyństwa, ale w razie czego zaakceptowałaby nieplanowane dziecko – i to wszystko trzeba uwzględnić. Dzisiaj mamy dla was przegląd środków antykoncepcyjnych dostępnych bez recepty – wraz z ich plusami, minusami i zasadami stosowania.

Zabezpieczenia mechaniczne

Pierwszym środkiem służącym do zapobiegania niechcianej ciąży, znanym od dawien dawna i powszechnie stosowanym, jest prezerwatywa. Nie ma prawie żadnych przeciwwskazań i jest dość skuteczna, w znacznym stopniu chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Bezwzględnie powinny ją stosować osoby, którym zdarzają się przygodne stosunki, czy które współżyją z wieloma osobami.

globulki antykoncepcyjne

Prezerwatywy są łatwe w użyciu, powszechnie dostępne i nie trzeba udawać się do lekarza po receptę, aby móc je kupić. To, czy będą skuteczne, w znacznym stopniu zależy od ich jakości, a także od tego, czy zostaną prawidłowo zastosowane. Z reguły zrobione są z kauczuku i mają sporą wytrzymałość oraz elastyczność. Kupując je, trzeba sprawdzać datę ważności, a także upewnić się, czy opakowanie nie jest uszkodzone.

Ważne jest także to, aby używać prezerwatywy tylko jeden raz i przed każdym stosunkiem zakładać nową.

Chemiczne środki antykoncepcyjne

Do chemicznych środków antykoncepcyjnych należą globulki, kremy, pianki itp., które mają działanie plemnikobójcze. Dostępne są bez recepty i wprowadza się je do pochwy na kilka, kilkanaście minut przed stosunkiem.

Globulka rozpuszcza się dokładnie przez około 20 minut, krem działa od razu i wprowadza się go za pomocą specjalnego aplikatora. Przed każdym stosunkiem należy koniecznie zaaplikować kolejną dawkę preparatu plemnikobójczego.

Środki antykoncepcyjne do równoczesnego stosowania

globulki dopochwoweRównocześnie z globulkami, kremami czy piankami, ale także z metodami hormonalnymi dobrze jest stosować także prezerwatywę. Tylko ona stanowi zabezpieczenie przed zakażeniem wirusem HIV, a także przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dodatkowo stosowanie równocześnie dwóch środków antykoncepcyjnych to dodatkowa ochrona przed niechcianą ciążą – zwłaszcza, jeżeli stosuje się mniej pewne środki chemiczne i mechaniczne.

2 komentarze

  1. Majka
  2. KAtia

Reply