Biżuteria komunijna

biżuteria na komunię

Biżuteria komunijna

 Każde dziecko idące do Pierwszej Komunii Świętej posiada „zestaw” biżuterii, w skład którego wchodzą różaniec, medalik, krzyżyk i łańcuszek. Dotyczy to zarówno dziewczynek, jak i chłopców.  Jak wybrać najlepszy zestaw dla dziecka, gdzie kupować i w jakich cenach?

Na te i inne pytania odpowiem dziś. Zapraszam.

Wszystkie elementy biżuterii czyli różaniec, łańcuszek i medalik zostają poświęcone podczas nabożeństwa w kościele. Wzorów i wykonań jest wiele, jak i materiałów – poczynając od srebra po białe złoto.

Łańcuszki i medaliki

Są to nieodzowne elementy uzupełnienia stroju młodego człowieka idącego do komunii. Poświęcone w trakcie liturgii są przeznaczone do codziennego noszenia, a święci, którzy znajdują się na medalikach, mają chronić od złego. Pamiętajmy, że będzie je nosiło dziecko, a więc mogą one ulec zniszczeniu, zerwaniu bądź zgubieniu, dlatego też najlepiej kupować łańcuszki wykonane ze srebra bądź posrebrzane o grubszych oczkach. Jeśli zdecydujemy się na zakup droższego, można go odłożyć na jakiś czas i poczekać, aż dziecko dorośnie.

Medaliki najczęściej przedstawiają wizerunek Matki Boskiej Niepokalanej lub z Dzieciątkiem. Występują również tzw. medaliki papieskie. Na awersie mają one Matkę Boską, a na rewersie Jana Pawła II.

Różaniec na komunię

Różaniec jest pamiątką po tak wielkim wydarzeniu, ale również przedmiotem służącym do codziennej modlitwy i symbolem wiary dziecka. Wybierając różaniec pamiętajmy o opakowaniu na niego, by nie uległ szybkiemu zniszczeniu. Do wyboru mamy mnóstwo wzorów i kolorów, ale na komunię najbardziej sprawdzają się te w kolorze białym, błękitnym lub przezroczyste.

Na komunię można kupić również różaniec z symbolem kielicha z hostią i krzyżykiem, wraz z pudelkiem. Koszt nie jest wielki, bo sięga maksymalnie 15 złotych.

Jeśli różaniec ma być prezentem dla dziecka, można kupić srebrny z pięknym pudełkiem wykładanym miękka tkaniną. Wtedy będzie to koszt kilkudziesięciu złotych. Są dwie wersje dla chłopca – prosty i dla dziewczynki – paciorki w kształcie serc lub róży.

Gdzie kupować?

Wybór jest na prawdę ogromny. Można pójść do zwykłego jubilera bądź do sklepu z dewocjonaliami. Łańcuszek z medalikiem dostaniemy już za kilkadziesiąt złotych, podobnie jest z różańcem.

Ponadto należy pamiętać, że biżuterię kupujemy również na prezent. Dla dziewczynek będą to pierścionki i kolczyki, dla chłopców najczęściej łańcuszek z krzyżykiem. Dodatkowo ostatnio szczególnym powodzeniem cieszą się ozdobne zegarki dla jednych i drugich.

Reply