Dieta kefirowa

Dieta kefirowa

Dieta kefirowa

Dieta kefirowa jest jedną z najbardziej znanych diet oczyszczających, a jej sława nie jest przypadkowa, gdyż jej skuteczność potwierdzają tysiące stosujących ją osób. Trzeba jednak już na początku zaznaczyć, że nie jest ona na pewno przeznaczona dla każdego, ponieważ jej stosowanie wymaga wielu wyrzeczeń i sporej determinacji.

Inaczej bowiem nie przynosi pożądanych skutków i można zaprzepaścić cały poniesiony wysiłek. Dlatego przed podjęciem decyzji o jej rozpoczęciu należy zastanowić się, czy ma to sens i czy nie będzie konieczności przerwania jej przedwcześnie.

Kefir – podstawa diety

Dieta kefirowaJak wskazuje nazwa, podstawę diety stanowi kefir, który należy pić w dowolnej ilości, by zaspokoić głód. Stopniowo należy zmniejszać przyjmowane racje żywnościowe i zastępować coraz więcej posiłków kefirem. Można także rozpocząć dietę od picia samego kefiru, na przykład przez 2 dni, zaś potem stopniowo wzbogacać menu przez inne dozwolone pokarmy – surowe bądź gotowane warzywa i gotowane mięso.

Jak długo trwa dieta kefirowa?

Na początku porcje muszą być niewielkie, potem zaś należy je stopniowo zwiększać, dzięki czemu uda się uniknąć efektu jojo. Należy jednak pamiętać, że nie można zastępować wszystkich  posiłków kefirem przez dłużej niż 2 dni, nawet jeśli komuś mocno zależy na szybkim osiągnięciu efektów i te dostrzegalne są motywujące. Samej diety również nie można stosować zbyt długo – maksymalnie 5 dni i powtarzać nie częściej niż co 2 miesiące, gdyż stosowana dłużej może poczynić znaczne spustoszenie organizmu, Dieta kefirowagłównie jeśli chodzi o układ immunologiczny.

Czym zastąpić kefir?

Osoby, którym kefir znudzi się po jakimś czasie, mogą zastąpić go maślanką – naturalną lub o jakimś smaku, bądź napojem mlecznym. Można również wzbogacać menu w mleko zsiadłe i jogurt naturalny. Produkty te nie tylko pełnią w tej diecie funkcję odchudzającą, ale także działają zbawiennie na stan zdrowia. Pomagają głównie na trawienie, regulując tempo przemiany materii i usuwając zalegające w jelitach resztki niestrawionego pokarmu. Ponadto kefir zawiera małą ilość węglowodanów, a więc nie tuczy, nawet jeśli jest spożywany w dużych ilościach, można więc „najadać się” nim do syta.

Reply