Dlaczego warto dbać o lasy?

Dlaczego warto dbać o lasy?

Dlaczego warto dbać o lasy?

Las to zielone płuca Ziemi. Niestety coraz częściej lasy są niszczone przez pożary, a także z powodu ludzkiej działalności. Drzewa giną ponieważ zabijają je kwaśne deszcze i różnego rodzaju odpady przemysłowe. Rozwój cywilizacji i przemysłu sprawia, że przyroda powoli umiera.

 

Dlaczego powinniśmy dbać o las?

Nie na darmo mówi się, że las to zielone płuca przyrody. Las dostarcza nam potrzebnego do życia tlenu, pochłaniając z atmosfery wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Można powiedzieć, że las jest pewnego rodzaju fabryką, w końcu produkuje dla człowieka drewno, które jest nam potrzebne i wykorzystywane do budowy domów i wielu przedmiotów codziennego użytku. Jednak ta „fabryka” w przeciwieństwie do innych jest fabryką naturalną, która zamiast zanieczyszczać naszą planetę, chroni ją i dostarcza jej cenny tlen. Często niestety nie doceniamy tego, masowo wycinamy drzewa i nie szanujemy papieru.

Las jest również domem i naturalnym środowiskiem dla licznych gatunków zwierząt. Niszcząc las pozbawiamy tak naprawdę zwierzęta ich domu.

W lesie rosną też grzyby i owoce, niektóre z nich mają cenne właściwości zdrowotne.

Las to także miejsce idealne na spacer i odpoczynek. Czy jest coś przyjemniejszego niż spacer pośród drzew i przyrody, gdzie panuje cisza i spokój. Można tutaj odpocząć, pooddychać świeżym powietrzem, uspokoić się i posłuchać pięknego śpiewu ptaków. Spacer po lesie doskonale wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W lesie dotleniamy swoje płuca, wyciszamy się i relaksujemy.

Dlaczego warto dbać o lasy?Jak możemy sami zadbać o las?

1. Pamiętaj, aby w lesie zachować ciszę. Uszanuj żyjące tutaj zwierzęta, których las jest domem.

2. Nie pal w lesie ogniska! Wystarczy mała iskra, aby wybuchł wielki pożar! Jeśli chcesz robić ognisko znajdź specjalne wyznaczone do tego celu miejsca.

3. Nie wyrzucaj śmieci w lesie! Las to mieszkanie wielu zwierząt, które mogą skaleczyć się o różne przedmioty, z kolei wyrzucone szklane butelki mogą skupiać światło, a przez to spowodować pożar.

4. Nie niszcz roślin, mrowisk, ani gniazd zwierząt. Postaraj się też uważać na małe zwierzęta.

5. W lesie spaceruj tylko wydeptanymi ścieżkami. Dzięki temu nie zniszczysz roślin, które rosną w lesie.

6. Kiedy zbierasz grzyby nie wyrywaj ich całych z ziemi, utnij tak, aby zostawić grzybnię.

7. Oszczędzaj i szanuj papier, w ten sposób również przyczyniasz się do ochrony lasu.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=wRUq8155IAY[/tube]

Reply