Grzybica stóp

Grzybice ogólnie są uznawane za choroby nieestetyczne. Stopy są sferą, która stosunkowo rzadko pokazujemy innym, możemy więc chorobę stóp zręcznie ukryć pod skarpetka czy w butach.

Tylko nieświeży zapach, który się z nich unosi będzie wówczas świadczył o chorobie, oraz, rzecz jasna, dolegliwości dokuczające choremu.

Objawy grzybicy stóp

Dolegliwości te to świąd skóry, szczególnie między palcami, złuszczanie się skóry, brzydki zapach stóp, często grzybica stóp obejmuje również paznokcie.

Grzybica można się zarazić przez bezpośredni kontakt z materiałem skażonym.

Doskonałe warunki są więc w basenach, w których przebywają również osoby chore, a gdzie jest wilgotno, czyli są doskonałe warunki, by nie tylko rozmnażał się grzyb, ale też mógł znaleźć nowego „właściciela”. Dlatego przyczyną zakażeń jest nieodpowiednia higiena stóp po skorzystaniu z basenu – niedokładne ich umycie, osuszenie.

Osoby chore na cukrzycę lub z osłabioną odpornością są znacznie bardziej narażone na wystąpienie choroby, dlatego też one szczególnie powinny przestrzegać profilaktyki choroby.

Grzybicą można tez zakazić się na przykład przez noszenie używanego obuwia, które wcześniej było noszone przez osobę chora. Stąd tez przestroga dla chorych na grzybicę stóp – nie pozwalajcie pożyczać od siebie butów, skarpetek ani ręczników, ani sprzedawać ich czy robić komuś prezent w ich postaci – bo można przy okazji w ten sposób podarować komuś mniej przyjemny prezent w postaci choroby.

Leczenie grzybicy stóp

Grzybicę stóp i paznokci można leczyć przez regularne smarowanie przestrzeni zakażonych preparatami zwalczającymi grzyby, psikać sprayami przeznaczonymi w tym celu, a także zażywanie leków przeciwgrzybicznych, które dokładnie zwalczają chorobę.

Leczenie jest dość żmudne ale daje dobre efekty, zwłaszcza gdy się je połączy z dokładna higieną stóp, która dla wszystkich chorych powinna być podstawą codziennej toalety.

Reply