Jak wybrać walizkę na wakacje?

walizki

Kupując walizkę, nie warto działać pochopnie. Przemyślana decyzja w tym zakresie zaowocuje zakupem, z którego będziemy naprawdę zadowoleni przez lata.

Walizkę podróżną kupujemy na lata, więc powinna być solidna i pojemna. Dziś kilka porad z cyklu jak wybrać model doskonały na każdy rodzaj podróży – zarówno samochodem, jak i pociągiem czy samolotem.

Zapraszamy do lektury i życzymy udanych zakupów!

Waga walizki

Ciężar walizki ma duże znaczenie. Powinna być jak najlżejsza, gdyż to ułatwi nam transport. Gdy będziemy jechać pociągiem, będzie ją łatwiej przewieźć, a w samolocie nie przekroczymy dozwolonego ciężaru. Taka walizka będzie bardziej poręczniejsza i nie stanie się naszym utrapieniem w czasie podróży.

Model na kółkach

W tej kwestii mamy większy wybór: na dwóch lub czterech kółkach. Te na czterech są dużo wygodniejsze, ponieważ bagaż z łatwością można prowadzić przed sobą i łatwo zmieniać kierunek. Najlepiej, jeśli kółka będą zrobione z gumy lub kauczuku, nie będą wydawały specyficznego odgłosu. Dobrze, aby były szeroko rozstawione po bokach, dzięki temu zapakowana do pełna walizka będzie stała stabilnie i nie będzie bujała się na boki.

Twarda lub miękka

Walizka wykonana z mocnego, twardego tworzywa sztucznego najlepiej ochroni bagaż przed uszkodzeniem. Idealnie sprawdzi się, gdy przewozimy delikatne, np. szklane rzeczy. Modele pokryte tkaniną są nieco lżejsze i wygodniejsze oraz mają wiele przydatnych przegródek i kieszonek. Nie ochronią jednak naszych rzeczy przed deszczem, ale dodatkowo można je powiększyć o kilka centymetrów dzięki zakładkom czy ukrytym przegrodom. Przed zakupem należy sprawdzić materiał: najlepiej, jeśli będzie impregnowany – wtedy walizka nie przecieknie i mniej się zabrudzi.

Zamek i wnętrze walizki

Zamek musi być solidny, metalowy i bezpieczny, szczególnie wtedy, gdy podróżujemy samolotem. Zamki szyfrowe są lepsze niż kłódki, które łatwo zgubić.

Każde wnętrze dobrej walizki powinno mieć pasy, którymi spinamy ubrania, by się nie przesuwały ani nie gniotły. Przydatna będzie również siatkowa kieszeń zapinana na suwak i przegródka na drobiazgi.

Kupujmy w komplecie

Jeśli potrzebujemy dużej i mniejszej walizki, warto kupić obie w zestawie. Na pewno wyjdzie taniej niż kupowanie oddzielnie. Dodatkowo można przechować jedną w drugiej, a dzięki temu nie zajmą wiele miejsca.

Jeśli nie potrzebujemy walizki na już, ale możemy odłożyć jej zakup na później, najlepszym okresem będą miesiące powakacyjne. Przed wakacjami i w trakcie ceny nieznacznie mogą pójść w górę.

Reply