Krótko o Hawajach

Hawaje

Hawaje

Hawaje, nazywane kiedyś Wyspami Sandwich, to archipelag pochodzenia wulkanicznego leżący na Oceanie Spokojnym.

Z racji wielkiego oddalenia od stałego lądu uznaje się go za najbardziej odizolowaną grupę wysp na Ziemi.

Łączna powierzchnia 137 wysp, wysepek i atoli wynosi około 28,3 tysięcy km kwadratowych. Warto jednak mieć świadomość, że ulega ona ciągle zmianom na skutek podwodnej i lądowej aktywności wulkanicznej.

Najważniejsze to z wysp hawajskich to:

  • Hawaii (zwana też Wielką Wyspą),
  • Maui, 
  • Oahau,
  • Kauai. 

Pierwsza z wymienionych wysp, na której znajduje się stolica Hawajów, Honolulu, jest najmłodsza geologicznie i tworzy ją 7 różnych wulkanów (największy, Mauna Loa, zajmuje ponad potowe wyspy).

Z kolei najstarszą z głównych wysp i najprawdopodobniej pierwszą, na której pojawili się ludzie, jest Kauai. Jak wynika z najnowszych badań archeologicznych, pierwsi osadnicy pochodzący z Polinezji przybyli tu dopiero w IX-X wieku, a nie – jak do niedawna sądzono – sześć stuleci wcześniej.

Położenie Hawajów na Pacyfiku ilustruje poniższy obrazek:

położenie Hawajów

Dla Europy Hawaje odkryli w XVI wieku Hiszpanie. W 1810 roku za sprawą króla Kamehamehy Wielkiego doszło do powstania Zjednoczonego Królestwa Hawajów, a 150 lat później, 21 sierpnia 1959 roku, Hawaje proklamowano 50. stanem Stanów Zjednoczonych.

Obecnie mieszka tu około 1,2 miliona mieszkańców, z których jedynie drobny odsetek nadal posługuje się na co dzień językiem hawajskim

Ciekawostka:

Od hawajskiego słowa wito, czyli „szybko” wzięła nazwę słynna internetowa encyklopedia – Wikipedia.

Reply