Książeczka sanepidu

Książeczka sanepidu

Książeczka sanepidu

Jeżeli chcesz podjąć pracę w gastronomii, służbie zdrowia, salonie kosmetycznym, albo chcesz zostać studentem medycyny, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii czy innych kierunków, gdzie kształcą się specjaliści mający kontakt z żywnością albo troszczący się o zdrowie i życie ludzi, musisz pamiętać o tym, że niezbędna Ci będzie książeczka Sanepidu.

Jest to niewielki dokument, który stwierdza, iż nie jesteś zakażony pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B oraz C, czy innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella, a także, że nie jesteś nosicielem prątków gruźlicy czy innych chorób, które mogą wykluczyć pracę przy żywności serwowanej ludziom oraz w szpitalach.

Co jest niezbędne do uzyskania książeczki Sanepidu?

Osoba, która pragnie wyrobić książeczkę Sanepidu, będzie potrzebowała kilku dokumentów oraz wyników badań. Są to:

  • książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych, którą można kupić w sklepie z drukami akcydensowymi, niektórych sanepidach oraz w części gabinetów lekarskich medycyny pracy.
  • wyniki badań laboratoryjnych kału, otrzymywane po zrobieniu badań kału w placówce Sanepidu.
  • orzeczenie lekarskie, które wydaje lekarz rodzinny albo lekarz medycyny pracy na podstawie wywiadu oraz ewentualnie wyników dodatkowych badań.

Jak wyrobić książeczkę Sanepidu krok po kroku?

Proces wyrabiania książeczki Sanepidu może trwać około kilku tygodni, jeżeli więc potrzebujesz jej na określony termin, zacznij działać nawet 2 miesiące wcześniej.

Zaczynamy od wizyty w naszym Sanepidzie. Otrzymamy tam trzy fiolki na kał, a być może także kupimy książeczkę sanepidowską. W trakcie tej wizyty warto także wypytać o wszystkie detale.

Badanie na obecność pałeczek duru brzusznego, salmonelli i innych „przyjemności” ustawowo ma być dokonywane na próbkach pochodzących z trzech kolejnych dni, tak więc, aby otrzymać naszą książeczkę sanepidowską, czekają nas przynajmniej trzy wizyty w kolejnych dniach – za każdym razem z kolejną próbką.

Potem oczekujemy na wyniki badań – generalnie w sanepidzie powinni nam powiedzieć, kiedy mamy się po nie zgłosić w momencie oddawania ostatniej próbki. Dopiero po odebraniu wyników badań ruszamy dalej.

Z wynikami badań udajemy się do lekarza. Na potrzeby wyrobienia książeczki sanepidowskiej może być to lekarz medycyny pracy, ale wystarczy nawet lekarz rodzinny.

Jeśli lekarz uzna, że są wskazania do przeprowadzenia badania rentgenowskiego klatki piersiowej ze względu na charakter wykonywanego zawodu lub podejrzenie gruźlicy. Wtedy, niestety, musimy udać się ze skierowaniem lekarskim do pracowni rentgenologicznej.

Z wynikami badania wracamy do lekarza, który podejmuje ostateczną decyzję.

Na podstawie badań lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Ile ważne są badania sanepidowskie?

Nasze badania sanepidowskie są w zasadzie ważne bezterminowo – aż do podjęcia nowej pracy bądź kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym.

One Response

  1. Agata

Reply