Madonna wręczyła nagrodę i znów zaszalała!

Madonna

Madonna wręczyła nagrodę i znów zaszalała!

Kilka dni temu zakończyła się pierwsza część rozdania nagród GLAAD Media Awards. Są to nagrody amerykańskie, przyznawane na przestrzeni lat osobom, które wsławiły się walką na rzecz równouprawnienia, tolerancji i przeciwdziałaniu stereotypom dotyczących gejów i lesbijek. W tłumaczeniu na język polski nazwa stowarzyszenia brzmi „Gejowsko- Lesbijskie Stowarzyszenie Przymierza przeciwko Zniesławieniu”.

Tegoroczną galę, odbywającą się w Nowym Jorku zdominowało wystąpienie Madonny, bodaj najbardziej aktywnej piosenkarki w dziedzinie walki o godność mniejszości seksualnych na świecie, może z wyjątkiem Cindy Lauper. Wokalistka podkreśliła charakter uroczystości specyficznym strojem- jak na Nią przystało. Wystąpiła w stroju skauta, wręczając nagrodę Andersonowi Cooperowi- amerykańskiemu żurnaliście.

Skaut przeciwko skautom

Strój Madonny nie był przypadkowy. Okazuje się bowiem, że Amerykańskie Towarzystwo Skautów nie dopuszcza do swoich szeregów osób o odmiennej orientacji seksualnej. Madonna dała do zrozumienia, że strój prezentowany tego wieczoru jest jej osobistym sprzeciwem w kierunku dyskryminującego przepisu. Oświadczyła, że całą ta sytuacja jest z gruntu „popieprzona”. Pochwaliła się też, że „umie rozpalić ogień, składać namiot, dobrze orientuje się w terenie i niejednokrotnie ratowała domowe koty na drzewach.” I wie też, jak najlepiej „zapolować na chłopców”! Mowa piosenkarki trwała ponad 12 minut, nierzadko przerywana była oklaskami i owacjami. Madonna nie zapomniała także dodać informacji o prześladowaniach na tle orientacji seksualnej w Rosji. Wyraziła swój ból w kwestii prześladowań nastoletnich gejów w amerykańskich szkołach. „ Oni są samotni i niezrozumiali, dlatego odbierają sobie życie! Przez to, że robi się z nich wyrzutków społeczeństwa- mam ochotę wylać rzekę łez! Nie pojmuję, jak w dzisiejszych czasach można tak traktować kogoś o odmiennej orientacji! To zbrodnia! A zbrodni należy się przeciwstawić!”- głośno protestowała wokalistka.

Kolejny krok do przodu

Anderson Cooper przyjął nagrodę z rąk Madonny z wielkim wzruszeniem. Dziennikarz podziękował swojemu partnerowi za wsparcie i wyznał, że bycie gejem stanowi dla niego największe błogosławieństwo jakie otrzymał w całym swoim życiu.
Nagrodę GLAAD przyznaje się osobom, które bez owijania w bawełnę mówią o swojej orientacji seksualnej (homo, bi czy trans) i swoimi działaniami wpływają na zmniejszenie homofobii w Ameryce oraz w pozostałych częściach świata.

Na uwagę zasługuje także odebranie nagrody GLAAD przez Bretta Ratnera. Przed laty wywołał on skandal, gdy zrezygnował z prowadzenia oscarowej gali i stwierdził, że „próby są dla pedałów”. Ratner przeprosił za swoje „głupie zachowanie” i stwierdził, że „nauczył się już właściwego znaczenia słów niezależnie od tego, czy są złośliwością, czy zwykłym żartem”. On także w ubiegłym roku mocno angażował się w walkę z homofobią.

A czy my – Polacy, kiedyś doczekamy się podobnej gali i nagród w naszym kraju? Czy któraś z popularnych polskich piosenkarek opowie się zdecydowanym głosem za równouprawnieniem bez względu na orientację seksualną? Na to będziemy musieli chyba jeszcze trochę poczekać…

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ZI7wRDMsk5k[/tube]

Reply