Minimalizm we wnętrzach

Minimalizm we wnętrzach

Minimalizm we wnętrzach

Projektując wnętrza, często decydujemy się albo na klasykę, albo na nowoczesność. W ostatnim czasie ludzie coraz chętniej wprowadzają do swoich pomieszczeń trend minimalistyczny, który od pewnego czasu wyznacza ścieżki rozwojowe w modzie, designie czy architekturze.

Fundamentalną zasadą są jasne, czyste barwy i proste, eleganckie formy. Zastosowanie minimalizmu w mieszkaniu daje efekt perfekcyjnie dopasowanego wnętrza.

Elementy minimalizmu

Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie przedmioty muszą zostać ograniczone do minimum, czyli meble, dodatki i dekoracje. A te, które pozostaną w pomieszczeniu, muszą charakteryzować się wysoką jakością, nie tylko pod względem wizualnym, ale i wykonania.

Istotnym elementem wyposażenia mieszkań w stylu minimalistycznym jest dobór koloru ścian. Musi być jednolity, a na dużych przestrzeniach – jasny, aby w ten sposób zyskać wrażenie optycznego powiększenia wnętrza oraz przestronności. Bardzo efektownie wygląda połączenie jasnych barw ścian z jednolitą strukturą mebli oraz nowoczesnymi wzorami. Minimalistyczny wystrój dopuszcza kontrasty, a więc żeby ożywić nieco smutne pomieszczenie, z powodzeniem można zastosować grę kontrastów. Z jasnymi barwami można połączyć jaskrawe kolory, na przykład intensywną czerwień, głęboką czerń, soczystą zieleń czy jaskrawy pomarańcz.

Na pierwszym miejscu biel

Stosując kontrasty, pamiętaj, aby punktem wyjściowym była biel lub jej pochodne odcienie. Tylko w ten sposób ożywiona ściana zyska klimat i drapieżność. A przy okazji dodatki. Świetnie sprawdzą się wszelkie świeczniki, stoliki o prostej formie z zachowaniem oryginalnej kolorystyki, jak również ażurowe tace, które nadają charakter pomieszczeniom, nie odbierając im nowoczesności.

Obrazy

Lubisz obrazy? To świetnie! W stylu minimalistycznym są one jak najbardziej dopuszczalne. Fotografia na białej ścianie daje nowe światło wnętrzu, podczas gdy szary lub zielony kolor jednej ze ścian podkreśli całość wystroju.

Przełamać biel

Świetnym rozwiązaniem są lampy ustawione na tle neutralnych, jasnych barw. Z kolei ciekawa kolorystyczna kompozycja drugiej ściany sprawia, że klimat wnętrza nie pozostaje chłodnym. Bardzo wyrazistym motywem mogą być wszelkie jaskrawe aplikacje. W stylu minimalistycznym to kolor odgrywa pierwszoplanową rolę. Połączenia kolorów podstawowych z intensywnymi ożywia wnętrze i przełamuje surowość oraz chłód minimalizmu.

Reply