Młodzi bezrobotni
Wakacje coraz bliżej, dlatego sporo młodych ludzi myśli o wyjeździe za granicę, żeby podreperować swój budżet. Studenci, którzy uporali się z sesją egzaminacyjną, nie zamierzają odpoczywać po intensywnym roku akademickim.
Zwłaszcza ci, którzy nie uczą się w rodzinnym mieście, ale poza jego obrębem.
Dlaczego młodzi wyjeżdżają za granicę?
Utrzymanie mieszkania wiąże się ze sporymi kosztami. Oprócz tego dochodzą niemałe wydatki związane z wyżywieniem oraz potrzebami edukacyjnymi. Polska rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Aby zarobić na chociażby kilkumiesięczne utrzymanie w dużym mieście, nie wystarczy praca na zlecenie w naszym kraju.
Dlatego młodzież wybiera wyjazdy na plantacje lub do fabryk, gdzie stawki są o wiele wyższe. Jest to niejednokrotnie praca bardzo ciężka i intensywna. Nie każdy młody człowiek ma na tyle fizycznej siły, aby sobie z nią poradzić, toteż niektórzy wolą dodatkową pracę w Polsce lub wolontariat, który daje możliwość praktycznej nauki oraz podniesienia kwalifikacji. Jeszcze inni decyzję o pracy odkładają na później.
Coraz więcej wykształconych ludzi, ale niestety mało możliwości
Dzisiejsze czasy pokazują, że ukończenie kilku kierunków studiów nie daje gwarancji na znalezienie dobrze płatnej lub w ogóle jakiejkolwiek pracy. Pracodawcy cenią sobie doświadczenie, które nie łatwo zdobyć, studiując w systemie dziennym. Rynek pracy wchłania tych, którzy mogą się pochwalić wiedzą praktyczną. Inwestowanie w naukę powinno więc iść w parze wraz z nabywaniem dodatkowych umiejętności. Dlatego też studenci powinni dużo wcześniej pomyśleć o praktyce zawodowej. Dla tych, którzy nie decydują się na wyjazdy zarobkowe i pozostają na wakacje w kraju, wiele firm oferuje udział w wolontariatach, dzięki którym młodzież będzie mogła zdobyć pierwsze doświadczenie, a przy tym pokazać się z dobrej strony, co może zaprocentować np. propozycją współpracy.
Co roku statystyki dowodzą, że wielu absolwentów pozostaje bez pracy nawet na rok czasu. Wejście na rynek staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza, kiedy większość młodych ludzi kończy wyższe uczelnie. Wiadomo jednak, że ocena ocenie nierówna, tak i uczelnia uczelni oraz kierunek kierunkowi. Humaniści mają o wiele mniejsze szanse na zdobycie zatrudnienia, dlatego oprócz dyplomu i teoretycznej wiedzy muszą zadbać o dodatkowe zajęcia, aby poszerzyć swoje możliwości. Popularne, a przy tym bardzo korzystne stają się wyjazdy studenckie w ramach programu ERASMUS. Młodzież ma możliwość podszlifowania języka, poznania zagranicznej kultury, nawiązania wielu cennych kontaktów oraz poznania tamtejszego rynku.
Warto więc już na początku edukacji pomyśleć o swoich planach na przyszłość, aby w późniejszym okresie nie pozostać młodym bezrobotnym.