Urlop okolicznościowy
Nie każdy pracownik, pracujący na umowę o pracę, zdaje sobie sprawę, iż w związku z ważnymi sprawami rodzinnymi, takimi jak śmierć kogoś bliskiego albo ślub czy narodziny dziecka, ma prawo do urlopu okolicznościowego, za który z reguły przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.
W jakiej sytuacji można ubiegać się o urlop okolicznościowy? Jaki jest jego wymiar? O tym wszystkim dzisiaj.
Urlop okolicznościowy w ważnych sytuacjach rodzinnych
Urlopy okolicznościowe, czyli dni, w których jesteśmy zwolnieni od obowiązku świadczenia pracy, najczęściej są udzielane w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi. Co ważne, doliczane są one nadprogramowo do naszego normalnego urlopu.
Zgodnie z prawem pracodawca powinien udzielić pracownikowi 2 dni wolnego w związku z następującymi wydarzeniami:
- ślub pracownika,
- urodzenie się pracownikowi dziecka,
- śmierć małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma albo macochy.
Nieco mniej urlopu okolicznościowego – bo 1 dzień wolnego, przysługuje natomiast pracownikowi z tytułu:
- ślubu dziecka,
- śmierci siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka, a także innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Urlop okolicznościowy w innych sytuacjach
Są jednak także inne sytuacje, kiedy pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Ma to miejsce m.in. wówczas, gdy pracodawca wypowiada pracownikowi umowę o pracę – pracownik może wówczas skorzystać z pełnopłatnego urlopu okolicznościowego na poszukiwanie nowej pracy. Wymiar urlopu okolicznościowego zależy w tej sytuacji od okresu wypowiedzenia pracownika. Gdy wynosi on 3 miesiące, pracownikowi przysługują 3 dodatkowe dni, jeżeli nie przekracza miesiąca – 2 dni.
Również pracownicy, którzy są krwiodawcami, mają prawo do urlopu okolicznościowego. Przysługuje on im w dniu, kiedy udają się do stacji krwiodawstwa w celu oddania krwi.
Urlop okolicznościowy – niezbędne dokumenty
Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik powinien:
- poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji, która upoważnia go do skorzystania z przywileju, nie później, niż w drugim dniu nieobecności,
- udokumentować swoją nieobecność w pracy, przedkładając pracodawcy aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu albo inne zaświadczenie adekwatne do konkretnej sytuacji.