Odżywki przedtreningowe

bcaa

Odżywki przedtreningowe

BCAA czyli Branched-Chain Amino Acid są to rozgałęzione aminokwasy potrzebne naszemu organizmowi. Chodzi tu o izoleucynę, leucynę i walinę. Aminokwasy te są zawarte w pokarmach bogatych w białko, głównie w produktach mlecznych. W przypadku sportowców i osób regularnie uprawiających sport poleca się również dodatkową suplementację BCAA.

 

Dlaczego BCAA są tak ważne dla sportowców?

BCAA są stosowane, aby zmniejszyć uczucie zmęczenie, co umożliwia dłuższy i wydajniejszy trening, a więc jednocześnie ma wpływ na przyrost tkanki mięśniowej. Aminokwasy te mają też korzystny wpływ na procesy energetyczne i chronią mięśnie przed katabolizmem czyli przed rozpadem.

BCAA stanowią jakieś 25% wszystkich aminokwasów, które występują w mięśniach, dlatego są niezwykle cenne dla osób uprawiających sport zawodowo. Intensywny trening ma związek z intensywną pracą mięśni podczas której poziom glikogenu i BCAA w mięśniach spada. Obniżenie poziomu BCAA w mięśniach powoduje, że do naszego mózgu dostaje się więcej innego aminokwasu – tryptofanu. W rezultacie przyczynia się to do zwiększenia stężenia serotoniny, która odpowiada za pojawienie się zmęczenia oraz senności. Dostarczenie BCAA zatrzymuje transport tryptofanu do mózgu, dzięki czemu przeciwdziała zmęczeniu, co pozwala na dłuższy trening. Udowodniono także, że BCAA mają wpływ na pracę hormonów odpowiedzialnych za anabolizm, co pobudza wzrost włókien mięśniowych oraz chroni je.

Odżywki przedtreningoweBadania dotyczące działania BCAA

Badania przeprowadzane na długodystansowych biegaczach wykazało, że przyjmowanie BCAA przed treningiem pobudza pracę hormonów, które są odpowiedzialne za anabolizm, a w szczególności hormonu testosteronu i wzrostu. Tak więc przyjmowanie BCAA przyczynia się do zwiększenia masy ciała bez tłuszczu, jednocześnie mając znaczenie na osiągnięcia i wyniki w sporcie

Inne badanie dotyczące wpływu tychże aminokwasów na wychwyt tlenu przeprowadzono na mężczyznach, którzy nie byli sportowcami i ich trening powodował szybkie zmęczenie. Przez 4 tygodnie przyjmowali oni BCAA – 14g na dobę. Po tym czasie zauważono, że ich masa ciała beztłuszczowa wzrosła, a także poprawił się wychwyt tlenu z powietrza, dzięki czemu byli bardziej wydajni, mogli dłużej ćwiczyć, a po treningu nie mieli problemów z zakwasami mięśni.

Czy BCAA ma skutki uboczne?

Jak do tej pory badania nie wykazały żadnych efektów ubocznych u zdrowych osób przyjmujących BCAA. Stosowanie suplementów w określonych dawkach jest więc bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, by przyjmowane porcje odżywki były ściśle dostosowane do treningu i uwzględnione w bilansie dietetycznym. Uwaga! Zbyt duże dawki aminokwasów mogą upośledzić pracę nerek i wątroby!

Druga kwestia, o której warto wspomnieć to oszukiwanie naszego organizmu. Jak wiemy pojawiające się uczucie zmęczenia jest dla nas znakiem i ostrzeżeniem, oznacza to, że nasz organizm jest przemęczony i potrzebuje odpoczynku. Dlatego też musimy pamiętać o zdrowym rozsądku i pamiętać, że co za dużo to niezdrowo.

 

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=glO5q-4dV2Q[/tube]

Reply