Piramidy – największy cud starożytnego świata
Piramidy to starożytne grobowce dla władców Egiptu. Prócz tego, że zapewniały ochronę zmumifikowanym ciałom, to dodatkowo pomagały przejść duszom do życia wiecznego.
Zapraszamy do pasjonującej podróży po piramidzie Cheopsa.
Miejsce dla faraona
Piramida Cheopsa jest jednym z niewielu ocalałych cudów świata starożytnego. Powstała w około III w.p.n.e jako grobowiec faraona Cheopsa. Obok niej powstały również dwie podobne, jedna dla syna faraona, druga dla jego następcy. W czasach starożytnych budowane piramidy pokryte były wapieniem, co dawało złudzenie, że połyskują niczym lustro.
Piramida nie bez powodu ma kształt stożka. Wedle starożytnych wierzeń miał symbolizować kopiec, z którego narodziła się Ziemia, a ponadto przedstawia kierunek padania promieni słońca.
Niezwykła budowla
Większość materiałów użytych do budowy piramidy Cheopsa pochodziło z kamieniołomów w Gizie, a biały wapień pokrywający piramidę z zewnątrz był sprowadzany z oddalonej o kilkanaście kilometrów Tury. Dochodził do tego jeszcze różowy granit używany w komnacie władcy, który pochodził z Asuanu, oddalonego od Gizy aż o 700 kilometrów.
Aby wznieść piramidę, niezbędna była zbudowana z kamieni, ziemi i gruzu rampa, po której kamienne bloki były wtaczane na kłodach bądź wciągane na saniach przez ludzi lub woły.
Grecy uważali, że budowniczy byli niewolnikami, ale ostatnie badania wykazują, że robotnicy byli dobrze odżywieni i mieli opiekę medyczną. Wielu z nich przez większą część roku trudniła się rolnictwem, a przy budowie piramid pracowali, by opłacić podatki lub dla dodatkowego zarobku.
Wnętrze piramidy
W przypadku tej piramidy wewnątrz mieszczą się trzy wielkie pokoje, komory. Największa z nich znajduje się kilkanaście metrów pod ziemią i z odkryć archeologów wynikło, że nie została ukończona. Kolejna znajduje się tuż nad pierwszą i miała być komorą przeznaczoną dla królowej, chociaż nigdzie nie ma dowodu, ze to właśnie tam ją pochowano.
Samo ciało faraona Cheopsa zostało złożone w królewskiej komnacie, w samym centrum piramidy. Pomieszczenie to jest niezwykle piękne – wyłożone bardzo rzadkim różowym granitem. Sarkofag faraona został wyrzeźbiony w granicie i nie został wydobyty na powierzchnię. Nadal można go zobaczyć wchodząc do wielkiej galerii piramidy. Przeżycie jest niesamowite.
Sfinks
Piramida Cheopsa znajduje się w Gizie, rejonie, który był centrum i kompleksem cmentarzy oraz świątyń przeznaczonych głównie dla rodu królewskiego. Również żony faraona miały swoje małe piramidy, usytuowane obok jego, a cmentarz przeznaczano dla potomków i urzędników dworskich.
Całego kompleksu pilnował Sfinks. Był to stwór wyrzeźbiony z wapienia z ponad 15 metrową głową i 70 metrowym ciałem. Sfinks posiada również atrybuty królewskie – przybranie głowy, oraz rytualną brodę faraona. Uczeni twierdzą, że wzorem dla wyrzeźbienia stwora był sam faraon Cheops.