Płatności telefonem

Płatności telefonem

Płatności telefonem gwarantują wygodę i są szybkie. To prawdziwe ułatwienie codziennej egzystencji.

Od niedawna w sklepach, które posiadają terminal, można zapłacić już nie tylko kartą, ale za pomocą telefonu komórkowego. Również za jego pomocą  wypłacimy pieniądze z bankomatu czy zrobimy przelew.

W dzisiejszych czasach to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Jak korzystać z płatności w telefonie? Wyjaśniam poniżej. Zachęcam do lektury!

Telefon zamiast gotówki

Płatność telefonem komórkowym to nowe rozwiązanie w Polsce. Po raz pierwszy wprowadził tą usługę jeden z największych banków w kraju. Aby skorzystać z tej usługi, należy uruchomić w swoim telefonie bezpłatną aplikację, zwaną IKO. Dzięki niej można płacić za pomocą telefonu za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatu, a także sprawdzić stan konta i historię rachunku. Jeśli chcemy zrobić przelew internetowy, wystarczy jedynie znać numer telefonu odbiorcy.

Korzystając z usługi, nie trzeba mieć drogiego aparatu telefonicznego, aplikacja działa na powszechnie dostępnych aparatach, trzeba mieć jedynie odpowiednie oprogramowanie.

Z tej formy płatności może korzystać każdy, kto ma rachunek w banku, który obsługuje płatność telefonem. Aby podczas zakupów skorzystać z tej opcji, należy uruchomić IKO, zalogować się. Na ekranie pojawi się kod, który działa podobnie jak PIN w karcie – wpisujemy cyfry w terminalu płatniczym i mamy wypłacone pieniądze.

Korzystanie z aplikacji jest bardzo bezpieczne. Nawet gdy zgubimy telefon, osoby trzecie nie będą mogły korzystać z naszego konta. Tak jak zostało powiedziane, aplikacja zabezpieczona jest kodem PIN.

W każdej chwili możemy również dezaktywować usługę, dzwoniąc na infolinię, przez internet lub w oddziale banku.

Gdzie zapłacimy komórką?

Jeśli mamy IKO  w naszym telefonie, to wypłacimy pieniądze z każdego bankomatu banku, w którym mamy konto i w którym ta usługa działa. Dzięki aplikacji będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Listę miejsc znajdziemy w internecie.

Za pomocą IKO możemy robić również błyskawiczne przelewy. Przyjmijmy, że jesteśmy w restauracji i kelner przynosi rachunek dla całego stolika. Za nas płaci ktoś inny, a my, nie mając gotówki przy sobie, możemy zwrócić znajomemu kwotę. Dzięki IKO dokonamy przelewu na miejscu – uruchamiamy aplikację, wybieramy nr tel osoby, której chcemy przelać pieniądze, wpisujemy kwotę, zatwierdzamy i gotowe.

Uruchamianie płatności w telefonie

Aby móc rozpocząć korzystanie z płatności mobilnej w telefonie, należy zalogować się do bankowości elektronicznej i zamówić SMS  z linkiem do pobrania aplikacji. Klikamy w link i instalujemy IKO w swoim telefonie. Sama aplikacja przeprowadzi nas przez proces aktywacji, który jest szybki i prosty. Można już rozpocząć płacenie i wypłacanie pieniędzy komórką. Gdy uruchomimy aplikację, na ekranie telefonu pojawi się kod 6-cyfrowy, który należy przepisać do terminalu w sklepie, do bankomatu lub na stronie internetowej. Potwierdzamy transakcję w telefonie i gotowe.

Wcześniej warto upewnić się, że mamy odpowiedni telefon do korzystania z aplikacji. W obecnej chwili musi to być urządzenie z systemem operacyjnym Android, iOS, BlackBerry lub Symbian. Telefon powinien mieć również możliwość korzystania z internetu, to warunek główny.

Dzisiejsze nowinki techniczne, możliwości telefonu, dają nam swobodę i wygodę w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Korzystajmy z nich, ile się da.

Reply